Mrzimorská společenská místnost

Do mrzimorské společenské místnosti se vstupuje ze stejné chodby jako do bradavické kuchyně. Když projdeme kolem zátiší, které do ní tvoří vstup, narazíme na hromadu velkých sudů skrytých ve stinné prohlubni na pravé straně chodby. Druhý sud odspodu, prostřední v druhé řadě, se otevře, pokud je na něj zaklepáno v rytmu: „Helga Mrzimorská“*. Zaklepání na špatný sud nebo špatný počet klepnutí spustí obranný systém, sloužící k odpuzení ne-mrzimorských – jedno z vík odletí a zmáčí vetřelce octem.

Svažující se zemitý průchod uvnitř sudu míří chvilku vzhůru do útulné, kulaté místnosti s nízkým stropem, která připomíná jezevčí doupě. Místnost je vyzdobena ve veselých, ‚včelích‘ barvách, žluté a černé, podtržena vyleštěným, medově zbarveným dřevem, ze kterého jsou vyrobeny stoly a kulaté dveře vedoucí do dívčích a chlapeckých ložnic (vybavené pohodlnými dřevěnými postelemi s prošívanými přikrývkami).

Atmosféru mrzimorské společenské místnosti dotváří hojnost různých rostlin a květin: kaktusy stojící na dřevěných kruhových policích (zakřivených tak, aby odpovídaly stěnám) z nichž mnohý  mává a tančí na pozdrav kolemjdoucím, břečťany a kapradiny v měděných květináčích visících u stropu, jejichž výhonky často pročísnou vlasy.

Portrét nad dřevěnou krbovou římsou (ozdobenou řezbami tančících jezevců) zachycuje Helgu Mrzimorskou, jednu ze čtyř zakladatelů Bradavické školy, jak připíjí svým studentům z malého, zlatého šálku s dvěma oušky. Skrz malá kulatá okna je vidět vlnící se tráva, pampelišky a čas od času i nohy kolemjdoucích. Přestože jsou tato okna posazena tak nízko, v místnosti je vždy cítit slunce.

*Složitost či naopak jednoduchost principu vstupu do společenských místností by mohla dát velmi hrubou představu o způsobu uvažování každé koleje: Mrzimor má neměnný vchod a vyžaduje rytmické ťukání, Zmijozel a Nebelvír vyzývají narušitele přibližně stejně: první má obtížně odhalitelný vstup a měnící se heslo, druhý jej chrání strážcem a měnícími se hesly. Aby si Haraspárští zachovali pověst koleje s nejbystřejšími hlavami v Bradavicích, dveře do jejich společenské místnosti udělí novou intelektuální nebo filozofickou hádanku pokaždé, když člověk zaklepe.

Nicméně, z výše uvedeného by se nemělo dospět k závěru, že všichni Mrzimorští jsou pouze popletové a truhlíci, ačkoliv tak bývají často krutě karikováni. Z mrzimorské koleje pochází několikero vynikajících mozků; tyto jemné mysli byly jednoduše spojeny s vynikající trpělivostí, silnou pracovní morálkou a stálostí, všemi tradičními znaky mrzimorské koleje.

Myšlenky J. K. Rowlingové

Když jsem prvně plánovala sérii, očekávala jsem, že Harry postupně zavítá do všech čtyř společenských místností během jeho času v Bradavicích. Pak nastal okamžik, kdy jsem si uvědomila, že vlastně není důvod, aby navštívil tu mrzimorskou. Nicméně je pro mě skutečná stejně jako ostatní tři a vždy jsem věděla, kam ti mrzimorští jdou, když po vyučování mířili ke kuchyni.

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce a náhledového obrázku:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/hufflepuff-common-room
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki

Podobné články

20 komentářů k Mrzimorská společenská místnost

 • Heggy

  Přijdu se sem podívat a zrovná nový článek. SUPER.

 • budú preložené aj opisy ďalších spoločenských miestností? 🙂

  • Elisa Boot

   Ty už existují, najdi si článek Vítej např. ve Zmijozelu a tam jsou i popisu společenských místností.😃

 • Líbí se mi naše společenská místnost Mrzimor do toho

  • Heggy

   Je nejlepší, hrozně útulná a navíc je ve stejné chodbě jako kuchyně. No sice jsem kuchyni objevila zcela náhodně, když jsem si prohlížela ten obraz a následně po něm přejela rukou. No ta hruška je hrozně lechtivá, když ji stačilo tohle. No a od té doby tam “občas” zajdu. Skřítci jsou hrozně milí a hlavně vás tam skoro nikdo nenajde~>Ideální místo na zašívání ;-). No jo Mrzimor je prostě BEST. <3

 • #HufflePuffAlways

  Jsem stojedna procentní mrzimorka, ale nechápu ten překlad. Proč zrovna tak chladný a křivolaký název pro tak loajální, milé, obětavé a radostné koleji? (Mluvím o překladu do češtiny. .Hufflepuff se mi líbí. :3 Ne že bych Mrzimor jakožto slovo neměla ráda, jen se divně vyslovuje.)

  • Jo, taky mi přijde, že nám to nepřeložili úplně nejlíp… :/ Asi nás, mrzimorský, nemaj překladatelé rádi.

   • S3nsey

    taky mi to jméno moc nesedí ale nevadí :3 furt jsme pro hodně lidí hodně přátelští a mě ani nevadí že máme takovej překlad přeci jméno nesoudí o tom jací doopravdy jsme :3 Moji mrzimorští přátelé :3 <3

  • ElleMcDee

   Taky si myslím! Huff znamená zlost nebo rozmrzelost a puff se překládá jako závan, vydechnutí. Jako slovesa pak bafat nebo vyfouknout. Takže z toho soudím, že to Hufflepuff by se dalo doslovně přeložit jako “vyfouknout zlost/rozmrzelost”

 • ElleMcDee

  Je super dozvědět se něco o Mrzimoru. Mám pocit, že o ostatních kolejích se mluví mnohem víc, s výjimkou knihy Ohnivý pohár, kde měli Mrzimorští svého zástupce v boji o pohár. A to je docela škoda, protože Mrzimor mám ráda 🙂

 • Tá naša miestnosť je super!

 • Naše kolej je hrozně super!

 • Vadí mi, že o Mrzimoru se mluví tak málo.

 • Pripomína mi podla popisu Hobitiu Noru 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *