Ortel nad novým Pottermore

Milí čtenáři,

vypadá to, že já, Teki, jsem nejspíš poslední, kdo se tady na webu ještě nevyjádřil k novému vzhledu a uspořádání Pottermore.com. Tak hurá do toho.

Nečekaný přerod útulné kouzelnické stránky plné interaktivních prvků v moderní responzivní webovky, na kterých není interaktivního zhola nic, mě tehdy v září zasáhl stejně, jako většinu ostatních fanoušků. Negativních reakcí byl plný internet od Twitteru až po zdejší Návštěvní knihu a já, zdeptaná prvním dojmem, bych se byla pod všechny ty pobouřené komentáře klidně podepsala. Stačila ovšem druhá, o něco méně šokovaná a nasupená, návštěva nového Pottermore, abych mu tu změnu vizáže začala trochu odpouštět a některé novoty pomalu doceňovat. Nedávné obnovení rozřazovacího testu a uživatelských profilů mě nakonec utvrdilo v tom, že Pottermore je na dobré cestě k lepšímu. Saháte právě po hůlce a vymýšlíte pro mě tu nejhorší kletbu? Zadržte, prosím! Pokusím se Vám svoje dojmy lépe přiblížit.

ptmr-transformace500

Pottermore v průběhu věků

Nové vs. staré Pottermore

Náš webový chlebodárce prodělal změnu opravdu významnou, autoři se ho totiž rozhodli přestavět zcela od základů. Ústředním prvkem starého Pottermore bylo procházení ilustrovaných momentů příběhu Harryho Pottera, děleného do knih a kapitol. Při proklikávání obrázky pak mohl člověk narazit na to nejzajímavější, s čím tým Pottermore přišel, totiž na nové články od samotné J. K. Rowlingové. Na tuto „páteř Pottermore“ tvořenou brouzdáním pěknými ilustracemi se pak nabalovaly další prvky, jako možnost vytvoření vlastního profilu (zařazení se do koleje, absolvování Ollivanderova hůlkového testu, výběr kouzelnického mazlíčka), minihry (kouzelnické souboje a vaření lektvarů), kterými jste mohli své koleji získat body, sbírání předmětů při procházení momenty (z některých sebraných předmětů jste mohli vařit lektvary, zbytek se Vám někde kupil) nebo e-shop s audioknihami a kdovíčím ještě. K Pottermore byl tehdy přidružen ještě další web, Insider, na kterém se objevovaly doplňující články, které tak úplně nepatřily do kouzelnického světa (např. o tom, jak ilustrátoři kreslí „momenty“), a probíhaly zde soutěže a vyhlašování kolejního klání o školní pohár.

Jednoho dne se však éterem prohnal závan jakési mocné magie a většina výše vyjmenovaných věcí byla ta tam. Na novém Pottermore už nenajdete žádnou ilustrovanou příběhovou linku, zmizely minihry i ostatní interaktivní prvky. Možnost získání profilu se objevila až po přibližně pěti měsících spuštění nové verze, stejně jako test Moudrého klobouku a test pana Olivandera. Web teď staví především na článcích paní Rowlingové. Mimo to přináší čtenářům informace o připravovaném filmu a muzikálu a v mnohých příspěvcích nabízí pohled do nekouzelnického zákulisí světa Harryho Pottera, čímž přebírá funkci starého Insideru. Nové Pottermore by se tedy dalo jednoduše vystihnout jako jakýsi potterovský zpravodajský server.

Změna k horšímu?

Přestavba to tedy byla vskutku brutální a zvykalo se na ni těžko. Přestože můj výsledný dojem je nakonec v celku dobrý, za některé změny bych týmu Pottermore pár kolejních bodů strhla.

Počáteční zmatky
Myslím, že kdyby se spuštěním nové verze nespěchali a vypustili ji v nějaké hotovější podobě, udělali by autoři lépe. Možná, že kdyby byl Moudrý klobouk a původní uživatelské profily součástí nového Pottermore hned a ne až po půl roce, nezvedla by se taková vlna nevole.

Vzhled
Je to samozřejmě věc názoru, ale mě ta útulná atmosféra starého (a především toho vůbec prvního) Pottermore bude chybět. Design nového webu sleduje trendy a využívá co největší plochy, což mu samozřejmě slouží ke cti, ale já se tady na Česky z Pottermore budu staromilsky držet visících tabulí a pergamenu. Nějak mi to k tomu kouzelní patří víc.

Zmizení ilustrovaného příběhu
Nebyla jsem sice velkým fanouškem proklikávání se tunou grafiky za účelem nalezení nových článků, ale „momenty“ byly pěkné a trochu mě mrzí, že jsou teď k nalezení jen jako útržky u některých příspěvků.

Orientace v článcích
Že už články paní Rowlingové nejsou závislé na „momentech“ a kapitolách, to jedině vítám. Je ale škoda, že nemám šanci se jednoduše dostat ke kompletnímu výpisu všech „Nově od J. K. Rowling“. Jediným rozumným způsobem je možnost Discover, která funguje jako vyhledávání a po napsání dvou počátečních písmen vám najde všechny odpovídající články. Skvělé, pokud člověk hledá něco konkrétního, ale pro překladatele trochu potíž. Mohlo by to řešit například využití kategorií pro třídění článků na postavy, místa, tvory atd.

search500

Vyhledávání je super, ale občas nestačí.

Změna k lepšímu?

Navzdory jistým výhradám mě však tvůrci v lecčem potěšili.

Uspořádání obsahu a (opět) orientace v článcích
Nebudu se tajit s tím, že se mi nevýslovně ulevilo, když jsem zjistila, že už nebudu muset vylovit z hlavy heslo ani protrpět flashovou klikačku, abych si na Pottermore něco přečetla. Líbí se mi, že články paní Rowlingové, jež jsou dle mého názoru největším přínosem Pottermore, jsou teď absolutně v popředí. Kromě nich tu také najdeme články o Fantastic Beasts a Cursed Child, pěkně na jednom místě, bez nutnosti přeskakovat na Insider. Poměrně bez zájmu člověk asi přejde kategorii Explore the Story, obsahující jakési tematické kolekce příspěvků, citátů a obrázku (např. „Draci“, „Přenášedla“) a poněkud slabším místem je rubrika Features, kde se objevují podivné články anonymních redaktorů, jako třeba aktuální počin „29 známek toho, že se Hermioně líbil Ron už od začátku“.

Bez registrace
Zmíněnou přístupnost většiny obsahu bez nutnosti loginu nadšeně vítám. Registrace zatím slouží jen k absolvování testů a odebírání novinek, ale uvidíme, třeba se to ještě někam posune. Pokud ano, mohli by mnozí ocenit možnost volby vlastního přihlašovacího jména, místo “WillowJinxů 89521” a podobných krkolomností.

Responzivní a rychlé
Staré momenty byly pro pomalá připojení docela oříšek. Nové Pottermore probrouzdáte nejen pohodlněji, ale bez potíží jej zobrazíte na mobilech a tabletech. V mobilní verzi také člověk velmi docení ten “roztažený” layout, na který se na velkých monitorech hůře zvyká.

Udržitelnost
Původní koncepce Pottermore s postupným přidáním sedmi knih byla jaksi… konečná. Musel přijít moment, kdy už budou dostupné všechny knihy a nový obsah se nebude objevovat vůbec, nebo se bude chaoticky přidružovat k již vydaným kapitolám.

responsive500

Nové Pottermore se přátelí s kdejakým zařízením.

Celkový dojem

Jaký je tedy závěrečný ortel? Jsem spokojená. Do kouzlení a vaření lektvarů jsem nikdy moc nadšená nebyla a smysl sbírání mincí náhodně se povalujících po chodbách hradu mi vždycky trochu unikal, na minihry budu tedy občas s nostalgií vzpomínat, ale oplakávání se konat nebude. Zpravodajská podoba Pottermore mi zkrátka vyhovuje víc. Pro Česky z Pottermore z ní navíc plynou jisté výhody, jako například, že neumřeme s vydáním poslední kapitoly sedmé knihy.

Nové uspořádání Pottermore však značně podrazilo nohy uspořádání našeho webu. Členění článků do knih teď zcela postrádá smysl, stejně jako rubrika “Z Insideru”. Není proto s podivem, že nám už hlavou kolují nápady, jak s týmem paní Rowlingové držet krok. To už by ale bylo na jeden článek trochu příliš, proto, pokud jste na naše plány zvědaví, směle pokračujte sem.

Mějte se merlinovsky a těšte se na Prokleté dítě!

Vaše Teki

Podobné články

16 komentářů k Ortel nad novým Pottermore

 • Ambo

  Mmmmm, sic jásám nad novým článkem, ale mě se prostě to nové Pottermore nelíbí. Jednak to, že neumím nijak dobře anglicky (nesuďte mne, jsem teprv školák a troufám si věřit, že ten nejmladší fanoušek těchto stránek) a Google překladač je tak pro rarachy. 🙂 Ze starého Pottermore mi chybí opravdu vše – přes design, až po doprovodné ilustrace…

 • Nový článek mi dal naději. Moc hezky napsané, zase to tu ožilo 🙂 .

 • Hesiona

  Jak praví Ambo – vítám nový článek, ale po všech těch interaktivních blbůstkách se mi moc stýská. To mě na Pottermore bavilo nejvíc, hledání, kde je co ukryté, co je pohyblivé, jak to udělat, aby zrcadlo nebylo zamžené… a tak.
  Samozřejmě je fajn, že pořád budeme mít co překládat 🙂

 • Jsem ráda (jak již někteří zmínil) že přibyl nový článek tady ~8-) Teď když se na to koukám, tak chápu, že nový Pottermore není úplně tak zlý, ale mně chybí ty ilustrace. To bylo super a tak hezký ^-^ No, jo, ale stejně, nezbývá, než si zvyknout. A já už si celkem zvykla 🙂

 • No, přiznávám, že článků je tam nespočet, což je fajn, protože se můžete dozvědět spoustu věcí. Na druhou stranu ale, komu by se chtělo neustále jen číst? Chybí interaktivita.
  Co se týká členění článků do knih, od toho bych rozhodně neupouštěla. Velmi mi to pomohlo, když jsem přemýšlela nad nějakou věcí, zvířetem situací…v dané knize, nemusela jsem to zdlouhavě hledat v záplavě článků. Prostě jsem si řekla, jo, to bylo ve trojce, a šup, hned jsem to našla. A naopak to funguje taky.
  Chápu, že doba musí jít dopředu, jen doufám, že se tento česky z pottermore nezmění tak razantně, jako jeho starší bratříček…

 • No super, takže když se ti to víc líbí a takhle příhodně se chystáš i na nový design, mohli byste rovnou nějak popřemýšlet nad uspořádáním článků, jelikož když jsou doby starého Pottermore ty tam, tak i tady odkazování na překlady přes jednotlivé díly, tak, jak byly na tom starým webu, teď vlastně postrádá smysl :-).
  Hodně štěstí a těším se na nový kabátek.

  • Aurora

   Kdepak, mě naprosto vyhovuje, jak je to tady uspořádané. Hezky všechno na svém místě, logicky zařazené a tudíž snadno dohledatelné. A ty pergameny miluju, doslova. Vždycky tady na mě dýchne ta správná magická atmosféra 🙂

 • Hesiona

  Nějaká struktura se bude muset vymyslet, protože spousta nových článků už asi nepůjde zařadit do nějaké knihy. Třeba kouzelnické školy. Ještě že máme Accio 🙂

  • Aurora

   Tak zrovna kouzelnické školy bych zařadila bez váhání do Ohnivého poháru. Tam se to hodí jako ulité, nemyslíš? Accio je perfektní jen když přesně víš, co chceš přivolat 😀

 • To, co jsem měla na pottermore ráda je definitivně pryč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *