Merlinův řád

Merlinův řád (někdy zkráceně MŘ) je udělován Starostolcem – organizací, která předcházela Ministerstvu kouzel, a která nyní funguje jako soud a parlament současně. Řád se skládá z krásné zlaté medaile na zelené stuze (první třída), purpurové stuze (druhá třída) nebo bílé stuze (třetí třída).

Merlinův řád, připomínající památku svého času nejslavnějšího z čarodějů, je udělován již od patnáctého století. Legenda praví, že zelená stuha, na níž visí řád první třídy, vyjadřuje Merlinovu bradavickou kolej.

Řád první třídy se uděluje „za skutky mimořádného hrdinství či význačnosti“ v oboru kouzel, druhá třída je dávána za „úspěch nebo úsilí až za hranice obvyklého“ a třetí třída je udělována těm, kdo „přispěli do studnice našeho vědění nebo zábavy“.

Jak se často stává u takto vysoce žádaných ocenění, oblíbenci ministerstva kouzel bývají jak se zdá odměňováni Merlinovým řádem mnohem častěji, než by člověk čekal, zejména co se týče vyšších tříd řádu. Když Albus Brumbál dostal Merlinův řád první třídy za své vítězství nad černokněžníkem Grindewaldem, nikdo neprotestoval. Pěkný rozruch však v kouzelnické komunitě nastal, když ministr kouzel Kornelius Popletal sám sebe odměnil stejně významným řádem za profesní úspěchy, které podle mnohých rozhodně nebyly nijak významné. Mezi dalšími nehodnými držiteli nejvyšší třídy Merlinova řádu byl také Siriův dědeček Arkturus Black, u nějž se dalo tušit, že si řád od ministerstva koupil půjčkou značné sumy zlata.

 

Originální text od J.K. Rowlingové. Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/order-of-merlin
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki

Podobné články

26 komentářů k Merlinův řád

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *