Testrálové

Jelikož vypadají jako černí, kostnatí koně s netopýřími křídly, ale přitom jsou neviditelní pro všechny, kterých se nikdy opravdu nedotkla smrt, mají testrálové poněkud strašidelnou pověst. V minulých stoletích bylo jejich spaření považováno za předzvěst neštěstí; po mnoho let byli loveni a špatně se s nimi zacházelo. Jejich skutečná podstata (která je laskavá a jemná)je široce nepochopena. Testrálové nejsou zlým znamením, ani (nehledě na jejich strašidelný vzhled) žádným způsobem neohrožují lidské bytosti, s ohledem na to, že první pohled na ně má tendenci vyvolat v pozorovateli pocit hrůzy.

Schopnost spatřit testrály je známkou toho, že člověk byl svědkem něčí smrti a citově porozuměl tomu, co znamená smrt. Není žádným překvapením, že trvalo dlouhou dobu, než byla jejich podstata správně pochopena, jelikož okamžik pochopení se liší od člověka k člověku. Harry Potter nebyl schopen spatřit testrály několik let poté, co byla před jeho očima zavražděna jeho matka, protože byl sotva starší než batole, když k této vraždě došlo, a nebyl tak schopen pochopit svou vlastní ztrátu. I po smrti Cedrika Diggoryho uplynuly týdny, než pochopil plný smysl neodvolatelnosti smrti. Teprve v tomto okamžiku se mu zjevili testrálové, kteří tahají kočáry z nádraží v Prasinkách do Bradavic. Na druhou stranu Lenka Láskorádová, která ztratila svou matku, když byla ještě mladá, spatřila testrály velmi záhy, neboť je velice intuitivní, duchovní a beze strachu z posmrtného života.

I přes jejich poněkud zastrašující vzhled jsou tito masožraví koně symbolem cesty do jiné dimenze a odměňují všechny, kdož jim důvěřují, věrností a poslušností. Testrálové žijí na území Britských ostrovů a Irska, ale byli spatření i v některých částech Francie a na Pyrenejském poloostrově – zdá se, že mají vztah s kouzelníky, kteří pocházejí z koní milujících Keltů. Ostatních části světa mají pro testrály své vlastní ekvivalenty.

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
http://www.pottermore.com/en/book5/chapter10/moment1/threstrals
[po změnách na Pottermore.com nedostupné]
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki

Podobné články

10 komentářů k Testrálové

 • Díky za krásný překlad 🙂 konečněevan peters jsem pochopila proč je Harry neviděl dříve 🙂

 • Úžasný článek. To proč Harry neviděl testrály už dřív mi vrtalo hlavou. Tak už znám odpověď 🙂 podle mě jsou to úžasná zvířata a jsou jen důkazem toho, že bychom neměli posuzovat jen podle vzhledu ~8-)

  • Souhlasím, můj problém s testrály je, že nikdy nevím, jestli jsou to tersálové, nebo (správně) testrálové. A co se tý spojitosti týče, nemohl by je teoreticky vidět i někdo, kdo je smířený se smrtí (Brumbálova poučka typu: “pro spořádanou duši je smrt jen dalším dobrodružstvím), ale nikdy nikoho neviděl umřít?

 • Podle mně, si Rowlingová svoji chybu (to že Harry nevidí testrály) uvědomila a proto napsala tento článek. Toť můj názor, ale alespoň to už všichni chápeme.

 • Blazen HP

  Malá chybička: “V minulých stoletích bylo jejich spaření…” nemá tam být náhodou “spatření”? Jinak supr překlad jako vždy ~8-)

 • Ahoj, jen tak pro nic zanic kdybste si přečetli knihy tak budete vědět proč je Harry neviděl dřív :/

 • brauny

  Ahoj, jsem tu nově, nevěděla jsem o cz stránkách. Abych se trochu představila: o pidi procento nakonec Mrzimor – patron paradoxně jezevec 😀 Mohu mít prosím dotaz, kdo z vás Testrály vidí? děkuji…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *