Azkaban

Ostrovní pevnost Azkaban je kouzelnické vězení, které se nachází v Severním moři. V rámci své  jurisdikce jej provozuje Ministerstvo kouzel.

Azkaban existoval již v 15.století a původně vůbec nebyl vězením. Ostrov v Severním moři, na němž byla postavena první pevnost, se nikdy neobjevil na žádné mapě, ani mudlovské ani kouzelnické, a má se za to, že byl vytvořen nebo zvětšen pomocí kouzel.

Pevnost, jež na něm stojí, byla původně domovem málo známého černokněžníka neznámé národnosti, který si říkal Ekrizdis. Zřejmě to byl výjimečně mocný čaroděj,  podle všeho však také šílenec, který praktikoval ty nejhorší druhy černé magie. Na svůj ostrov uprostřed oceánu lákal mudlovské námořníky, které pak pro svoje potěšení mučil a zabíjel. Teprve když umřel a kouzla, která pro svoje utajení použil, vyprchala,  přišlo Ministerstvo kouzel na to, že nějaký ostrov s pevností existuje. Ti, kdo do ní vstoupili, aby ji prozkoumali, odmítali mluvit o tom, co uvnitř nalezli. Tou nejméně děsivou zprávou bylo to, že místo je zamořeno mozkomory.

Mnozí z těch, kdo měli příslušné pravomoci, považovali Azkaban za zlé místo, které by bylo nejlepší zničit. Jiní se obávali, co by se mohlo stát, kdyby mozkomory, kteří se v pevnosti usídlili, připravili o jejich domov. Už tehdy to byli tvorové silní a bylo nemožné je zabít. Mnozí lidé se obávali strašlivé pomsty, kdyby zbavili mozkomory prostředí, které jim evidentně prospívalo. Zdálo se, že samotné zdi pevnosti jsou prosyceny utrpením a bolestí a mozkomorové se rozhodli držet se v nich. Experti zabývající se budovami postavenými pomocí černé magie tvrdili, že Azkaban sám by se mohl mstít každému, kdo by se jej pokoušel zničit. Pevnost byla na mnoho let ponechána opuštěná a dál se v ní množili mozkomorové.

Když vstoupil v platnost Mezinárodní zákon o utajení, ministerstvo kouzel získalo pocit, že malá kouzelnická vězení, která byla roztroušena v různých městech a vesnicích po celé zemi, znamenají bezpečnostní riziko, protože pokusy uvězněných čarodějů a čarodějek dostat se ven byly často spojeny s nevítanými ranami, zápachem a světelnými úkazy. Přednost dostal záměr postavit na některém vzdáleném hebridském ostrově účelné vězení. Plány se začaly sestavovat v době, kdy se ministrem kouzel stal Damokles Rowle.

Rowle byl diktátor. K moci se dostal za pomoci anti-mudlovské kampaně, jež těžila z hněvu kouzelnické komunity, přinucené stáhnout se do ilegality. Od přírody sadistický Rowle vyhodil plány na nové vězení a trval na tom, aby se použil Azkaban. Tvrdil, že mozkomorové, kteří tam žijí,  jsou výhodou; dali by se použít jako stráže, a tím by ministerstvu ušetřili starosti, čas i peníze.

Navzdory nesouhlasu mnohých čarodějů, mezi nimiž byli odborníci jak na mozkomory, tak na budovy s temnou minulostí azkabanského typu, Rowle se držel svého plánu a v Azkabanu brzy začali být umisťováni první vězni. Nikdo z nich už se nikdy neobjevil. Pokud nebyli šílení a nebezpeční ještě před uvězněním, v Azkabanu se tak velmi rychle stalo.

Po Rowleovi nastoupil do úřadu Perseus Parkinson, který byl rovněž pro Azkaban.  Když se ministrem kouzel stal Eldritch Diggory, fungovalo už azkabanské vězení padesát let. Nevyskytovaly se tam žádné útěky ani porušení bezpečnosti. Zdálo se, že vězení funguje dobře. Teprve když se Diggory rozhodl jej navštívit, zjistil, jaké podmínky tam panují. Vězni byli většinou šílení a musel být zřízen hřbitov pro ty, kdo zemřeli zoufalstvím.

Po svém návratu do Londýna sestavil Diggory komisi, která měla za úkol prozkoumat další alternativy Azkabanu, nebo alespoň zrušit mozkomory jako strážné. Oborníci mu vysvětlili, že jediný důvod, proč se mozkomorové drží výhradně na ostrově, je ten, že jim trvale poskytuje přísun duší, kterými se živí. Pokud by o vězně přišli, pravděpodobně by Azkaban opustili a zamířili na pevninu.

Bez ohledu na toto varování byl Diggory tak zděšen tím, co v Azkabanu viděl, že tlačil na komisi, aby našla alternativní řešení. Avšak než mohli dojít k nějakému rozhodnutí, dostal Diggory dračí neštovice a zemřel. Od té doby až do příchodu Kingsleyho Pastorka žádný z ministrů kouzel vážně neuvažoval o uzavření Azkabanu. Všichni zavírali oči nad nelidskými podmínkami uvnitř pevnosti, dovolili, aby byla kouzly zvětšena a rozšířena a zřídka navštěvována, protože každý vstup do budovy obydlené tisíci mozkomorů měl pro návštěvníka hrozivé následky. Aby nějak ospravedlnili svůj postoj, většina z nich poukazovala na to že vězení drží rekord v tom, jak bezpečně má vězně pod zámkem.

Téměř tři staletí uplynula, než byl tento rekord překonán. Mladý muž byl propašován z vězení za pomoci matky, která si s ním vyměnila místo. To slepí a bezcitní mozkomorové nemohli odhalit a ani by to nikdy nepředpokládali. Po tomto útěku následoval další, ještě geniálnější a impozantnější, když Sirius Black dokázal projít kolem mozkomorů úplně sám.

Slabiny vězení pak byly dostatečně demonstrovány o pár let později, když došlo ke dvěma masovým útěkům. Při obou se jednalo o Smrtijedy. V té době už byli mozkomorové oddaní Voldemortovi, který jim mohl zaručit prostor a svobodu do té doby nepoznané.

Albus Brumbál byl jedním z těch, kdo trvale odmítali používání mozkomorů jako azkabanských strážných. Nejen pro jejich nelidské zacházení s vězni, které měli ve své moci, ale také proto, že dokázal předvídat možnou změnu loajality těchto temných stvoření.

Za Kingsleyho Pastorka byl Azkaban od mozkomorů očištěn. Stále funguje jako vězení, ale strážci jsou tam bystrozorové, kteří jsou z pevniny pravidelně střídáni. Od té doby, co byl nový systém zaveden, nedošlo k žádnému útěku.

Myšlenky J. K. Rowlingové:

Název Azkaban je odvozen od spojení jména věznice Alcatraz, které je  jeho nejbližším mudlovským ekvivalentem, a slova „Abaddon“, což v hebrejštině znamená „místo zkázy“ nebo „hlubiny pekla“.

 

 

Originální text od J.K. Rowlingové. Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/azkaban
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki

Podobné články

23 komentářů k Azkaban

 • Evellin

  Docela by mě zajímalo, kam se všichni ti mozkomorové poděli, když je nelze žádným způsobem zabít… :-/ A mimo jiné – krásný překlad 🙂

  • Hesiona

   Bylo mi potěšením 🙂

   Co se mozkomorů týče, pravděpodobně se stalo to, co odborníci předpovídali – totiž že se po ztrátě přirozeného biotopu rozprchli na pevninu. A teď se s nimi musíme čas od času potýkat 🙁

   • Ridia

    Možná přišli na to jak je zabít (třeba zahnáním někde do tropů, kde se rozpustili).

   • Proto v posledních letech stoupá množství lidí trpícími depresemi, mudlové to zdůvodňují změnou životního stylu k rychlejšímu, stresujícímu, nicméně nepochybně se jedná o mozkomory, kterých přibylo a které mudlové nevidí.

 • Páni, z Azkabanu mi vážně běhá mráz po zádech.:-)Dobře ho uděli i ve filmu, ve 3. díle.

 • A krásný překlad.;-)

 • Jej!!!!Omlouvám se! K tomu mému komentáři: Ten Azkaban byl v 5. díle a NÉ ve 3.:-D

 • Hesiona

  Tak si říkám, napadlo by Jamese a Siria stát se zvěromágy, nebýt toho, že Brumbál přijal do Bradavic Lupina? Pokud ne, byl by Sirius v Azkabanu nahranej.

  • Řekla bych, že by se zveromágy nestali. Vlastně, když se to vezme kolem a kolem, tak to byla jenom shoda náhod. (Ale takových shod náhod tam je… 🙂 ) 🙂 ~8-)

  • Kdyby nebyl Lupin a James se Siriusem se nestali zvěromágy, nestal by se zvěromágem ani Petr, což znamená, že by z místa výbuchu neměl jak zdrhnout a hodit to na Siriuse, takže by se vlastně Sirius do Azkabanu vůbec nedostal 😀

   • A Harry by se o tom, že je slavný kouzelník dozvěděl díky Siriusovi mnohem dřív 😉

    • Hesiona

     Myslíte? Já bych Červa tak nepodceňovala… Možná by nebyl zvěromágem, ale parchantem by byl pořád 🙁

     • Zrádce možná, ale Petr nebyl moc inteligentní, takže Druid ví… 😉 ~8-)

  • Aurora

   Asi napadlo, Hesi, byli to velice nadaní, nesmírně neposední lumpové a zvědavci. Myslím, že by to i bez vlkodlačí kletby považovali za povedený kousek rovnou pod nosem profesorského sboru. Ale kdyby se zvěromágy nestali, Červíček by se asi nedokázal zdejchnout, když ho po vraždě Jamese a Lily Sirius vypátral. Těžko říct. Každopádně fantastický překlad poměrně dost dlouhého článku 🙂

  • kdyby se Sirius s Jamesem neskamarádili s Lupinem a nestali se zvěromági tak by se pravděpodobně nespřátelili s Červíčkem s ním totiž kámošili kvůli tomu že to chtěl Lupin(článek o Lupinovy) a ten by Potterobi nikdy nezradil ,kouzelníckému svétu byy vládl Voldemort a HP by nebyl vyvolený

   • Hesiona

    Nechceš doufám tvrdit, že za všechno může Lupin! To bys musel obvinit Brumbála, který Lupina do školy přijal, Fenrira, který ho pokousal a nebo Remova otce, že svou urážkou to pokousání zapříčinil.

 • Brrr! Děsivý Azkaban! Ale je dobře, že už tam mozkomorové nejsou. Ale taky by mě zajímalo, kam se poděli, třeba po prohře Voldemorta byli všichni lidé tak šťastní, že se mozkomorové samým štěstím rozpustili 😀 XD XD 😀
  PS- Krásný překlad 🙂

  • Hesiona

   Myslím, že otázku mozkomorů jsi rozluštila. 🙂 Jenom mám občas pocit, jako by obcházeli někde blízko…

   • No nevím jestli jsem to rozluštila…ale možná mám nějaké dosud neobjevené jasnovidecké schopnosti? 😀 Ale takový ten stísněný pocit občas taky mám! Snad na mě nejaký mozkomor někde nevybafne XD to bych byla nahraná, jelikož neumím vyčarovat patrona :\ zapíšu se do nějakého online kurzu 😀

 • Osobně si myslím, že mozkomor může umřít, respektive spíš zaniknout. Tak jako z negativních emocí a vzpomínek vzniká, tak z jejich nedostatku, nebo přemíry pozitivních emocí, může zaniknout.

 • Bylo tohle někde v knize? Hlavně ta první část o mudlovských namornicich atd 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *