Zlatoslav Lockhart

 

Narozeniny 26. ledna
Hůlka třešeň, blána z dračího srdce, devět palců, mírně ohebná
Bradavická kolej Havraspár
Zvláštní schopnosti Výborný v paměťových zaklínadlech, vymyslel systém péče o vlasy zahrnující žloutky z vajec Okamie, které zaručují „zářivě lesklé kadeře“ (šampóny byly skutečně efektivní, ale příliš nebezpečné a drahé pro masový prodej)
Původ Otec mudla, matka čarodějka
Rodina Podepisování svých vlastních fotografií, vytrvalé prosazování sebe sama

 

Dětství

Jsa narozen čarodějnické matce a mudlovskému otci, spolu se dvěma staršími sestrami, byl Zlatoslav Lockhart jediným ze všech tří dětí, u kterého se projevily magické schopnosti. Jakožto chytrý a hezký kluk, byl matčin viditelně nejoblíbenější, a zjištění, že je také kouzelník, podnítilo jeho ješitnost, aby vzkvétala jako obzvlášť zhoubný plevel.

Školní léta

Příjezd mladého Lockharta do Školy čar a kouzel v Bradavicích nebyl takovým vítězstvím, jaké on a jeho matka očekávali. Z jakéhosi důvodu si Lockhart neuvědomoval, že se dostane do školy plné čarodějek a kouzelníků, z nichž je spousta mnohem dokonalejší, než on sám. (Ve skutečnosti si představoval příjezd do Bradavic ne nepodobný tomu, který zažil Harry Potter o několik desítek let později. Viděl se, jak chodí po chodbách za vzrušeného šepotu, který obdivoval jeho magickou zdatnost, ale nikdy mu nedošlo, že každý student v Bradavicích měl podobné pocity před zahájením školní docházky). V Lockhartově vlastní mysli byl on sám už plnohodnotným hrdinou a géniem, takže pro něj bylo velmi nepříjemným šokem zjištění, že jeho jméno je neznámé, a že nikdo není zvlášť zaujat jeho kouzelnickými schopnostmi, ani jeho přirozeně vlnitými vlasy.

To však neznamená, že by Lockhart neměl žádný talent. Ve skutečnosti měli jeho učitelé pocit, že je nadprůměrně inteligentní a schopný, a když bude tvrdě pracovat, mohlo by z něj jednou něco být; i když se mu asi nepodaří naplnit ambice, které tak často sdílel se svými spolužáky (Lockhart vykládal každému, kdo byl ochoten ho poslouchat, že se mu před odchodem ze školy podaří vyrobit Kámen mudrců, a že má v úmyslu dovést anglický famfrpálový tým k vítězství těsně před tím, než se stane nejmladším ministrem kouzel).

Byl zařazen do Havraspárské koleje, záhy začal dosahovat dobrých známek, ale stále tu byl ten osten v jeho povaze, který ho činil ustavičně nespokojeným. Kdyby nebyl první a nejlepší, raději by se ani neúčastnil. Stále více využíval svůj talent na lsti a úskoky. Neoceňoval učení kvůli sobě samému, ale kvůli pozornosti, kterou mu přinášelo. Toužil po oceněních a vyznamenáních. Tlačil na ředitele, aby začal vydávat školní bulletin, jelikož si nedokázal představit nic lepšího, než vidět svou fotografii a jméno v tisku. Nikdy nebyl velmi populární, ale přesto dosáhl svého hlavního cíle a byl znám po celé škole kvůli svým neustálým, pozornost upoutávajícím činům. Několikrát si musel odpykávat týdenní školní trest, například za to, že kouzlem vyryl svůj podpis písmeny velkými dvacet stop do famfrpálového hřiště. Podařilo se mu vytvořit obrovský osvětlený obraz své vlastní tváře, který pak poslal k obloze, jako napodobeninu Znamení zla. Jeden rok si na Valentýna poslal osm set valentýnských přáníček, která způsobila takovou hromadnou havárii sov ve Velké síni, že ji snídající studenti museli opustit (v ovesné kaši bylo příliš mnoho peří a sovího trusu).

Kariéra po opuštění školy

Když Lockhart konečně opustil Bradavice, byla to pro zaměstnance tak trochu úleva. Brzy o něm bylo slyšet i ze zahraničí, kde si jeho skutky získávaly stále větší publicitu. Mnoho z jeho bývalých učitelů si začalo myslet, že ho nejspíše špatně odhadli, jelikož při zbavování různých vzdálených míst nebezpečných temných bytostí prokazoval jak statečnost, tak odolnost.

Pravdou bylo, že Lockhart konečně našel své životní poslání. Nikdy nebyl špatný kouzelník, jen líný, a rozhodl se, že svůj talent zdokonalí v jednom určitém směru: Paměťových zaklínadlech. Zdokonalováním těchto složitých zaklínadel se mu podařilo upravit vzpomínky tuctu vysoce zdatných a odvážných čarodějek a kouzelníků, což mu umožnilo přivlastnit si zásluhy za jejich udatné činy. Na konci každého “dobrodružství”se vracel do Británie s novou knihou připravenou ke zveřejnění, která líčila “jeho” hrdinské skutky se spoustou vymyšlených podrobností.

Během deseti let od opuštění školy se Lockhartova série autobiografických knih stala bestsellerem a získal si pověst světové špičky v obraně proti černé magii. Dokonce obdržel Merlinův řád třetí třídy, stal se členem Ligy na obranu proti mocnostem zla a díky své skvělé vizáži – neposkvrněné, jak tvrdil, jeho divokými boji na život a na smrt s vlkodlaky, smrtonoškami apod. – vyhrál v Týdeníku čarodějek cenu za Nejvíce okouzlující úsměv nejméně pětkrát po sobě.

Návrat do Bradavic

Mnozí zaměstnanci byli zmateni, pokud šlo o důvod, proč se Albus Brumbál rozhodl pozvat Zlatoslava Lockharta zpět do Bradavic a udělat z něj učitele Obrany proti černé magii, i když je pravda, že bylo téměř nemožné přesvědčit někoho jiného, aby tuhle práci vzal (pověst, že je toto místo prokleté sílila uvnitř i vně Bradavic). Mnoho učitelů si ale Lockharta pamatovalo jako pěkně nepříjemného, bez ohledu na jeho pozdější úspěchy.

Nicméně Brumbálovy plány nebyly nesmyslné. Náhodou znal pár kouzelníků, z jejichž životního díla Zlatoslav Lockhart profitoval, a byl jediným člověkem, který si myslel, že ví, co má Lockhart za lubem. Brumbál byl přesvědčen, že se Lockhart pouze potřebuje vrátit do běžného školního prostředí, aby se odhalilo, že je jen šarlatán a podvodník. Profesorka McGonagallová, která Lockharta nikdy neměla ráda, se zeptala Brumbála, co si myslí, že se studenti naučí od takového nafoukaného, po slávě prahnoucího člověka. Brumbál odvětil, „Je spousta věcí, které se mohou naučit i od špatného učitele: co nedělat, jací nebýt.“

Jelikož Lockhart nemusel mít zájem vrátit se do Bradavic vzhledem k tomu, jak dobře se vyvíjela jeho kariéra ukradené slávy, podstrčil mu Brumbál pod jeho po věhlasu lačnící nos příslib Harryho Pottera (lest, kterou Brumbál zopakoval o čtyři roky později, když potřeboval přesvědčit dalšího učitele, aby se vrátil do školy). Nenápadně mu naznačil, že učení Harryho Pottera by jeho slávě mohlo nasadit korunu a předhodil mu tak návnadu, které Lockhart nemohl odolat.

Během doby před návratem do školy se Lockhartovy magické dovednosti (kdysi celkem dobré) zrezly téměř na hranici neopravitelnosti. Jediné kouzlo, pro které měl skutečné nadání, bylo Paměťové zaklínadlo, které opakovaněpoužíval po mnoho let. Z jeho hodin se rychle stala fraška, když se zjistilo, že ve všem, o čem ve svých knihách prohlašoval, že je v tom expert, je naprosto neschopný.

K nehodě, která připravila Lockharta o zdravý rozum, došlo na konci jeho roku v Bradavicích, kdy byl zasažen obráceným Paměťovým kouzlem, které navždy vymazalo jeho minulost. Od té doby setrvává na oddělení Januse Thickeye v Nemocnici svatého Munga pro kouzelnické choroby a úrazy.

Z rozhovoru s J. K. Rowlingovou

Zlatoslav a Moudrý klobouk

Zlatoslav Lockhart byl jediným dítětem… u kterého se v jeho rodině projevily nějaké magické schopnosti, tudíž byl na sebe velmi pyšný kvůli odjezdu do Bradavic, a byl zařazen do Havraspárské koleje, i když mám podezření – myslím, že to nikoho nepřekvapí – že jen o vlásek unikl Zmijozelu a s odřenýma ušima se dostal do Havraspáru.

Lockhartova ambiciózní matka

Zlatoslav (Gilderoy) Lockhart není jeho pseudonym. Zlatoslav Lockhart je jeho jméno a já si myslím, že to něco vypovídá o jeho matce, která byla ohledně svého syna velice ambiciózní a povzbuzovala ho ve víře, že je mimořádně pozoruhodný člověk. Myslím, že Zlatoslav je docela okázalé jméno…

Tajemství řady péče o vlasy Zlatoslava Lockharta

Zlatoslav je vcelku moderní typ celebrity, jelikož rád vymýšlí nové způsoby jak se zviditelnit a… a tak se rozhodl, že by docela rád vypustil na trh řadu výrobků pro péči o vlasy. Je velmi pyšný na své přirozeně vlnité vlasy, takže mě napadlo, že by mohl objevit leskdodávající vlastnosti Okamiích vajec. A vejce Okamie pocházejí z poměrně nebezpečného stvoření… vejce mají stříbrné skořápky, takže tyto šampóny byly shledány příliš nebezpečnými a příliš drahými k masové výrobě, takže této své ambice Zlatoslav nikdy nedosáhl.

Myšlenky J. K. Rowlingové

Část z rozhovoru, který nahrálo BBC Radio 4 v pozdním létě roku 2005 a poté ho vysílalo jako vánoční speciál v prosinci 2005.

Přepis

SF: Takže, probíráte se knihami vzácných slov, či Oxfordským slovníkem angličtiny (Oxford English Dictionary) a podobně, nebo jsou to věci, které vás nějakým způsobem zaujmou a vy si je zapamatujete?

JKR: Um… V knihách moc nepátrám. Většinou jsou to sebrané věci, nebo takové, na které jsem narazila při běžném čtení. Výjimkou byl Zlatoslav (Gilderoy) – Zlatoslav Lockhart. Jméno Lockhart, no, já vím, že je to docela dobře známé skotské příjmení…

SF: Ano.

JKR: …Narazila jsem na válečný pomník. Hledala jsem tak trochu okouzlující, elegantní druh příjmení, a Lockhart mě na tom válečném pomníku zaujal, a tak to bylo. Nemohla jsem ale najít křestní jméno. Jednou večer jsem listovala Brewerův slovník frází a legend (Dictionary of Phrase and Fable ). Záměrně jsem hledala věci, jen tak obecně, které by mohly být užitečné a uviděla jsem Zlatoslava, který byl ve skutečnosti loupežníkem, a velmi dobře vypadajícím mizerou.

SF: Opravdu?

JKR: A Zlatoslav (Gilderoy) Lockhart, to prostě znělo perfektně.

SF: Je to perfektní, perfektní…

JKR: Impozantní a přesto uvnitř zcela falešný, samozřejmě.

SF: Vskutku, jak víme, byl.

JKR: Jak víme.

Poznámka k překladu:
1) Brewer’s Dictionary of Phrase and Fable (Brewerův slovník frází a legend – oficiální český překlad jsem nenašla, jelikož tady u nás, myslím, ještě nikdy nevyšel, tudíž tento je pouze můj volný a neoficiální – pozn. Evellin) je referenční dílo, které obsahuje definice a vysvětlení mnoha slavných vět, narážek a postav, ať už historických anebo mystických. – Wikipedia

© HNP Limited 2005

 

 

Originální text od J.K. Rowlingové. Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/gilderoy-lockhart

Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

7 komentářů k Zlatoslav Lockhart

 • Jejda, Zlatoslav byl v Havraspáru? Uaaa. Povedený překlad a rozhodně zajímavý článek. 🙂

  • Evellin

   Také jsem se zděsila, když jsem tuto informaci čirou náhodou našla před pár měsíci někde na internetu a tajně jsem doufala, že to není pravda, nicméně JKR právě rozptýlila všechny mé pochybnosti – bohužel. 😀 Ale v každé koleji se musí najít někdo, kdo jí bude tak trochu dělat ostudu a myslím, že Lockhart ještě není taková hrůza – mohlo by to být horší… 😀

   • Tutanchanup

    Byl chytrý? – Byl.
    Mohlo by to být horší, jak říkáš – počkej, až se dozvíme, kam přišla Umbridgeová 😉

   • To já jsem zase ráda, že je z havránků 😀 Protože drtivá většina takových těch záporáků atp. je ve Zmijozelu -.- A mě to přijde hrozně nefér :DD Myslím, že z něj jsou snad všichni ti hlavní záporáci kromě Pettigrewa 😀

 • Teda, mě nejvíc překvapilo, že byl Lockhart někdy i inteligentní 😀 Když jsem tak četla Tajemnou komnatu, nevypadal, že by snad měl nějaké mozkové buňky nazbyt. Ale myslím, že pro čtenáře je to taková vtipná postava 🙂

  • Mno, ono záleží na tom, jak se svou inteligencí naložíš – vzhledem k jeho prosperující živnosti se storytellingem – si myslím, že ji rozhodně využívat uměl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *