Myslánka

Myslánka je široká a mělká mísa vyrobená z kovu nebo kamene, často bohatě zdobená nebo vykládaná drahými kameny, obsahující silná a komplexní zaklínadla. Myslánky jsou vzácné, protože je používají pouze ti nejpokročilejší kouzelníci, a také proto, že se jejich používání většina kouzelnické společnosti bojí.

Vnímaná nebezpečí při používání Myslánky souvisejí s její mocí nad pamětí či myšlením. Myslánka je očarována k oživování vzpomínek tak, aby se staly znovuprožitelnými, berouc každý detail uložený v podvědomí a věrně jej obnovujíc, aby buď vlastník anebo (a zde spočívá to nebezpečí) druhá strana byli schopni vstoupit do vzpomínky a pohybovat se v ní. Nevyhnutelně se pak ti, co něco skrývají, ti, kteří se stydí za svou minulost, a ti, co touží uchovat svá tajemství či chránit své soukromí, budou mít před objekty, jako je myslánka, na pozoru.

Ještě obtížnější než k obnovování vzpomínek je používání Myslánky ke zkoumání a třídění myšlenek a nápadů, kteroužto schopnost má jen pramálo kouzelníků. Albuse Brumbála jsme mohli vidět používat Bradavickou Myslánku tímto způsobem, a to zejména v kapitole třicáté v Harry Potterovi a Ohnivém poháru, kdy vložil myšlenky do Myslánky a Harryho obličej se proměnil ve Snapeův. Brumbál si připomněl skryté spojení mezi Snapem a Harrym (že Snape miloval Harryho matku a nyní – i když značně neochotně – se cítí povinen ho chránit).

Obvykle bývá čarodějčina či čarodějova Myslánka, stejně jako jejich hůlka, pohřbena s nimi, protože je považována za silně osobní artefakt. Jakékoliv myšlenky a vzpomínky zanechané v Myslánce jsou rovněž pochovány se svým majitelem, pokud to on nebo ona nevyžaduje jinak. Bradavická Myslánka však nenáleží žádnému jednotlivci, ale škole. Byla používána dlouhou řadou ředitelů a ředitelek, kteří také zanechali své životní zkušenosti ve formě vzpomínek. To vytváří nedocenitelnou knihovnu plnou odkazů pro nynější ředitele a ředitelky.

Bradavická myslánka je vyrobena z ozdobně vyřezávaného kamene a vyzdobena upravenými saskými runami, které ji činí artefaktem nesmírné starobylosti, jenž předchází založení školy. Jedna (nepodložená) legenda říká, že zakladatelé objevili Myslánku napůl zahrabanou v zemi právě na místě, kde se rozhodli školu postavit.

Jméno ‘Pensieve’ (Myslánka) je homonymum ke slovu ‘pensive’ (dumat), což znamená hluboké a vážné zamyšlení; ale je to také slovní hříčka, část slova ‘sieve’ ( síto) se zmiňuje o funkci tohoto objektu třídit významy množství myšlenek a vzpomínek.

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/pensieve
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *