Webcast #2: O psaní a jeho začátcích

Scholastic: Bylo psaní vždy vaším snem?

J.K. Rowling: Odjakživa. Nedokážu si vybavit časy, kdy bych věděla, že si člověk musí nějakým způsobem vydělávat na živobytí, a přitom nechtěla být spisovatelkou. Ke svým rodičům jsem v tomhle ohledu nebyla zrovna upřímná, oni v tom neviděli moc spolehlivý způsob obživy, ale vždy jsem věděla, že se tomu chci věnovat. V hloubi duše jsem si byla jistá, že se budu snažit tak moc, jak jen to půjde, aby se ze mě spisovatelka stala.

Scholastic: Vymýšlela jste si příběhy už jako dítě?

J.K. Rowling: Ano, rozhodně. Když jsem napsala svou první… ehm, “knihu”, bylo mi šest. Byla o králíkovi, který se jmenoval Králík.

Scholastic: Tu bych chtěl vidět.

J.K. Rowling: No, není moc dobrá. Ovšem co je na ní působivé, když se tak dívám zpátky, je, že jsem ji dokončila. Myslím, že takhle se pozná člověk, který vážně psát chce, protože začít příběh je často velmi snadné, ale dotáhnout ho do konce, to už zas tak ne.

Mladý student: Když jste vyrůstala, měla jste učitele, kteří vás povzbuzovali k tvorbě?

J.K. Rowling: Měla jsem několik učitelů, kteří mi k psaní dodali kuráž. Na základní škole bylo pár kantorů, díky kterým jsem se cítila výjimečná, když nahlas četli mé slohy před třídou. Vážně to dělávali a mě to ulpělo v paměti. Ta hrdost, kterou jsem pocítila vůči vlastní práci předčítané ostatním studentům, pro mě hodně znamenala. Když jsem byla o něco starší, učila mě jistá Lucy Shepardová – její jméno mi přišlo na jazyk hned, protože jsem ji zrovna potkala. Pořádala jsem jistou akci a ona se na ní zastavila.

Vyučovala mě jako náctiletou. A byla to úžasná angličtinářka. K tomu, co mě učila o literatuře, mi pověděla ještě spoustu věcí navíc, jako Brumbál a McGonagallová z knih. Byly to věci o životě. Ona byla zářným příkladem velmi inteligentní ženy a někoho, kdo si stojí sám za sebou a svými principy, čímž se pro mě stala skvělým životním vzorem.

Scholastic: A také vám poskytla jisté ověření vašich schopností, v mladém věku…

J.K. Rowling: Naprosto. Nikdy nezapomenete na učitele, který vám řekl “Ty to dokážeš.”

 

 

Zdroj textu v původním jazyce: http://www.snitchseeker.com/harry-potter-news/jk-rowling-full-harry-potter-reading-club-webchat-discussion-transcript-now-available-91349/
Zdroj původního videa: https://www.youtube.com/watch?v=K3beaonl79w
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

2 komentářů k Webcast #2: O psaní a jeho začátcích

  • Ridia

    Hezké, ale dozvěděla jsem se míň než jsem si myslela (spousta věcí z tohoto i minulého webcastu byla v jedné knížce, jejíž jméno si vážně nevybavím)
    mimochodem, onen příběh o Králíkovi je o tom jak měl spalničky 😉
    (A taky bych si ho chtěla přečíst ^_^)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *