Webcast #1: Kouzlo Edinburghu

Následující rozhovor je poněkud volněji přeloženým záznamem internetového online interview (webcastu), které na podzim 2012 poskytla Joanne Rowlingová společnosti Scholastic v rámci projektu Harry Potter Reading Club (video zde). Při překladu jsme vycházeli z tohoto přepisu.

Scholastic: Jak moc toto nádherné město*) se svou bohatou historií ovlivnilo vaši práci?

J. K. Rowlingová: Určitý vliv to mělo. Je tu několik maličkostí, ke kterým by v příběhu nedošlo, kdybych nežila v Edinburghu. Jednou jsem například hledala příjmení pro jistou značně namyšlenou postavu, jejíž křestní jméno bylo Zlatoslav, a byla jsem zrovna v kostele (mluvím samozřejmě o zdejším kostele v Edinburghu), když jsem uviděla jméno Lockhart, což je krásné příjmení. Takhle tedy přišel Zlatoslav ke svému jménu.

Takže pár drobností, jako tahle, se našlo. Jména, občas i názvy ulic, mi pomohly s dotvořením detailů v knize. Musím však říct, že jsem spisovatel, který dokáže pracovat vcelku kdekoliv. Bylo úžasné psát v tak nádherném městě, navíc je to místo s výbornými kavárnami, což mi hodně pomohlo, protože jsem v nich odvedla velký kus práce. Řekla bych, že zdejší lidé velmi respektují vaše soukromí, díky čemuž jsem v kavárnách mohla psát dlouho, dokonce i když byl Harry Potter celkem dobře známý. Za to jsem Edinburghu velmi vděčná.

Scholastic: Máte tušení, proč vaše knihy okouzlovaly a stále okouzlují tak obrovský počet čtenářů, ať už mladých či starých?

J.K. Rowlingová: Už jsem o tom přemýšlela. Dřív jsem na to lidem říkávala, protože bylo jednoduché takhle odpovídat, ať se zeptají čtenářů. Ti vědí, co se jim líbí. V průběhu let jsem ale tomu, co je na knihách tak atraktivní, porozuměla o něco lépe, hlavně proto, že jsem o tom se čtenáři mluvila. Myslím, že lidé si především zamilovali postavy. I přestože jsou kouzla tolik zábavná a představa skrytého světa, výjimečného místa, kam můžete patřit, tak přitažlivá, a to i pro mě jako autora a dospělého, pořád mám dojem, že to byly především postavy, nejvíce pak asi Harry, Ron a Hermiona, co čtenáře přimělo zamilovat se do světa Harryho Pottera.

*) Rozhovor se odehrával v Edinburghu.

 

Zdroj textu v původním jazyce: http://www.snitchseeker.com/harry-potter-news/jk-rowling-full-harry-potter-reading-club-webchat-discussion-transcript-now-available-91349/
Zdroj původního videa: https://www.youtube.com/watch?v=K3beaonl79w
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

2 komentářů k Webcast #1: Kouzlo Edinburghu

  • HP je fakt pro všechny věkové kategorie. Já ho budu číst snad až do té doby než umřu 😀

    • Hesiona

      To je naprosto správný přístup. Kdo by se chtěl dobrovolně vzdávat tak krásně tajemného světa, kde je všechno možné? 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *