Letaxová síť

(přeložila Ridia)

Po staletích používání má letax, ačkoliv je poněkud nepohodlný, stále mnoho výhod. Za prvé, na rozdíl od koštěte, ho lze použít bez obav, že porušíte Mezinárodní zákon o utajení. Za druhé, na rozdíl od přemístění, je jen malá pravděpodobnost, že se zraníte. Za třetí, může být využíván pro přepravu dětí, starších osob a nemohoucích.

Téměř každý dům čaroděje či čarodějky je připojen k letaxové síti. Zatímco krb lze připojit pomocí jednoduchého kouzla, připojení samotné vyžaduje povolení Ministerstva kouzel, které reguluje letaxové služby a zabraňuje tomu, aby byly připojovány mudlovské krby (i když i dočasné připojení může být v případě nouze povoleno).

Kromě krbů v kouzelnických domácnostech existuje mnoho krbů po celé Británii, které jsou k této síti připojeny, včetně těch na Ministerstvu kouzel a v různých kouzelnických obchodech a hospodách. Krby z Bradavic obecně připojeny nejsou, ale byla zaznamenána více než jedna manipulace, často bez vědomí personálu.

I když je letaxová přeprava vesměs spolehlivější, občas dochází k chybám. Říct jméno cíle hlasitě a zřetelně bývá těžké, ať už kvůli popílku, horku nebo nervozitě. Nejznámější případ minutí cíle se stal v roce 1855, kdy po mimořádně ošklivé hádce čarodějka Violet Tillymanová skočila do krbu v obývacím pokoji a vykřikla, někde mezi vzlyky a škytáním, že chce jít do domu své matky.

O několik týdnů později, když už v domě nezbyly žádné čisté hrnce a všechny ponožky potřebovaly nutně vyprat, se Violetin manžel Albert rozhodl, že je čas, aby se vrátila domů a cestoval letaxem ke své tchýni. K jeho překvapení mu sdělila, že Violet k ní nikdy nedorazila. Albert, vždy podezíravý a se sklony k násilí, převrátil dům vzhůru nohama, ale zdálo se, že jeho tchýně mluví pravdu. O jednu plakátovou kampaň a sérii článků v Denním Věštci později Violet ještě stále nebyla k nalezení. Vypadalo to, že nikdo neví, kde je, a nikdo ji neviděl vycházet z jakéhokoliv krbu. Na několik měsíců po jejím zmizení lidé nepoužívali letaxovou síť s obavou, že se prostě rozplynou ve vzduchu. Nicméně, jak čas plynul, příhoda s Violet upadla v zapomnění a nikdo další nezmizel, a tak se život kouzelnické společnosti vrátil do starých kolejí. Albert Tillyman se mrzutě vrátil do svého domu, naučil se kouzla na čištění a látání ponožek a už nikdy nepoužil letaxovou síť ze strachu, že se mu stane totéž, co jeho manželce.

Asi o dvacet let později, po Albertově smrti, se Violet Tillymanová znovu objevila. Ukázalo se, že kvůli její nepřesné výslovnosti, když vstupovala do ohně, vlastně neřekla „Matčin dům“ ale „Matt Chindum“, a dostala se do domu hezkého kouzelníka v Bury St. Edmund. I když měla obličej mokrý od slz a špinavý od popela, jen co se vykulila z ohniště, se do ní zamiloval, a tak Matt, Violet a jejich sedm dětí žili šťastně až do smrti.

Myšlenky J. K. Rowlingové

(přeložila Teki)

Slovo „Floo“ (letax, pozn. překl.) je odvozeno od „flue“, anglického výrazu pro kouřovod. Kouřovod můžete najít v komíně, ale neptejte se mě, co to přesně je, protože to netuším. Vím jen, že existuje, ale nejsem si jistá, k čemu přesně je dobrý. Potřebovala jsem dát nejmladším čarodějkám a kouzelníkům nějaký dopravní prostředek, protože jsem vytvořila Mezinárodní zákon o utajování, který jim velmi nepříhodně ztížil pohyb po světě pomocí kouzel, především přesuny na velké vzdálenosti. Pomyslela jsem si tedy, že by potřebovali nějaký diskrétní způsob cestování, a tak mi přišla na mysl letaxová síť, která kouzelníkům umožnila přesunout se z domu do domu, aniž by je mudlové kdy spatřili. Bylo zábavné a legrační trochu zkomplikovat jeho používání, abyste mohli snadno udělat chybu a skončit jinde, než jste chtěli.

 

Originální text od J.K. Rowlingové. Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/the-floo-network

Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki

Podobné články

9 komentářů k Letaxová síť

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat