Návrat Brumbálovy armády

(přeložila Tutanchanup)

8. července 2014

NÁVRAT BRUMBÁLOVY ARMÁDY NA FINÁLE MISTROVSTVÍ SVĚTA VE FAMFRPÁLE

 Z pera pravidelné přispěvatelky drbů Denního Věštce, Rity Holoubkové.

Jsou tu celeberity – a pak tu jsou “celebrity”. Už jsme viděli nejednu slavnou tvář kouzelnického světa, jak přijela sem na Patagonskou poušť – ministry a prezidenty, Celestinu Warbeckovou, kontroverzní americkou kouzelnickou hudební kapelu Křivokřídlé Zlatonky – všechny způsobily návaly vzrušení a mačkající se fanoušky pokoušející se získat autogram, z nichž někteří dokonce použili Přemosťovacího zaklínadla, aby dosáhli na VIP lóže přes hlavy davu.

Ale když se táborem i stadionem roznesla zpráva o tom, že jistá skupina nechvalně známých kouzelníků (již ne déle oněch vykulených puberťáků, jimiž byli v době svého založení, ale stále dobře rozpoznatelných) dorazila na mistrovství, nadšení bylo větší než cokoliv, co svět kdy viděl. Stany byly srovnány se zemí a malé děti div ne ušlapány jak se dav dal do pohybu. Fanoušci ze všech koutů světa se přiřítili na místo kde se tradovalo, že tam byli spatřeni členové Brumbálovy armády, prahnouc víc než po čemkoliv jiném po spatření muže, kterému je stále přezdíváno Vyvolený.

Rodina Potterových a ostatní členové Brumbálovy armády byli ubytováni ve VIP části tábora, která je ostře střežena mimo složitá kouzla i kouzelnickou ochrankou. Díky jejich přítomnosti se okolo hlídané oblasti srocují obrovské davy v naději, že své hrdiny alespoň zahlédnou. Toto přání se jim splnilo, když ve tři hodiny odpoledne vzal za doprovodu hlasitých výkřiků Potter své dva syny, Jamese a Albuse, na hřiště, aby se seznámili s Bulharským chytačem Viktorem Krumem.

V tmavé kštici slavného bystrozora, který bude zanedlouho slavit své 34. narozeniny, se začínají objevovat stříbrné praménky, avšak i nadále nosí své charakteristické kulaté brýle, o kterých by někdo mohl říci, že by se lépe hodily k dvanáctiletému děcku pozbývajícímu módní vkus. Známá jizva ve tvaru blesku má společnost – Potter dává na odiv nehezký sek přes pravou lícní kost.

Při pátrání po jejím původu se nám dostalo pouze obvyklé odpovědi Ministerstva kouzel: “Nedáváme žádné informace o přísně tajné práci oddělení bystrozorů, jak už jsme vám neméně než 514 oznámili, slečno Holoubková.” Co tedy skrývají? Je snad Vyvolený namočený v nových tajemstvích, která se na nás jednoho dne vyvalí a uvrhnou nás do další éry zmatku a teroru?

Anebo má jeho zranění mnohem prostší příčinu, kterou Potter úpěnlivě tají? Je možné, že ho jeho žena proklela? Začínají se snad ve svazku, který se Potterovi snaží vydávat za šťastný, objevovat trhliny? Měli bychom hledat skrytý význam za tím, že jeho manželka Ginevra neměla žádný problém s tím nechat svého muže s dětmi v Londýně, zatímco píše reportáže o tomto turnaji? Lze vést rozpavy o tom, zda skutečně měla takový talent či zkušenosti na to, aby mohla být poslána na Mistrovství světa ve famfrpále, ale budmě upřímní, když zní vaše příjmění Potterová, dveře se před vámi otvírají, mezinárodní urostlí sportovci se uklání, a redaktoři Denního Věštce vám nabízejí brka.

Jak si jejich věrní fanoušci jistě pamatují, Krum a Potter spolu soupeřili v kontroverzním utkání tří kouzelníků, avšak zřejmě mezi nimi nepanuje žádná zášť vyhledem k tomu, že se vřele objali (co se opravdu stalo v onom bludišti? Jejich srdečný pozdrav těžko utiší žhavé diskuze). Po půlhodině klábosení se Potter se svými syny vrátil do tábora, kde se do večerních hodin bavil se zbytkem Brumbálovy Armády.

Ve vedlejším stanu přebývají Potterovi nejbližší přátelé, kteří o něm vědí vše a přece odmítají poskytnout tisku jediný rozhovor. Obávají se Pottera, anebo jsou to jejich vlastní tajemství o kterých se bojí, že budou prozrazena a pošpiní tak legendu o porážce toho-jenž-nemůže-být-jmenován? Současní manželé Ronald Weasley a Hermiona Grangerová byli s Potterem téměř na každém kroku. Stejně jako ostatní členové Brumbálovy armády i oni bojovali v bitvě o Bradavice, a jistě si za svoji odvahu zaslouží potlesk a ocenění, kterými je vděčná kouzelnická společnost zahrnuje.

Krátce po této bitvě se Weasley, jehož pověstné zrzavé vlasy nyní začínají trochu řídnout, stal spolu s Potterem zaměstnancem ministerstva kouzel, avšak již po dvou letech podal výpověď, aby se stal spolumanažerem velice úspěšného obchodu s magickými žertovnými předměty Kratochvilných kouzelnických kejklí. Byl opravdu, jak tvrdí “rád, že může pomoci svému bratru Georgovi s podnikáním v oblasti, která ho vždy bavila”? Nebo už měl dost toho stát v Potterově stínu? Byla práce v oddělení bystozorů příliš pro muže, jenž veřejně přiznává, že si na něm likvidování viteálů toho-jenž-nesmí-být-jmenován vybralo svoji daň? Z dálky to nevypadá, že by trpěl nějakou duševní chorobou, ale veřejnosti není dovoleno, aby se mohla podívat blíže. Není to podezřelé?

(přeložila Ridia:)

Hermiona Grangerová byla vždy, samozřejmě, onou femme fatale skupiny. Podle tiskových zpráv z té doby se ukázalo, že si jako teenager pohrávala s nákloností mladého Pottera, než se jí podařilo svést svalnatého Viktora Kruma, až nakonec zakotvila u Potterova věrného poskoka. Po raketovém vzestupu na místo zástupkyně vedoucího Odboru pro uplatňování kouzelnických zákonů, to vypadá, že se dostane ještě výš, zároveň je však matkou syna Huga a dcery Rose. Je tedy Hermiona Grangerová důkazem, že čarodějka může mít vše? (Ne – podívejte se na její vlasy.)

Pak jsou tu ti členové Brumbálovy armády, kterým se dostalo o něco méně publicity, než Potterovi, Weaslymu a Grangerové (Jestli jsou kvůli tomu rozčílení? Téměř jistě.). Neville Longbottom, nyní populární profesor Bylinkářství na Škole čar a kouzel v Bradavicích, je zde v (Pat)agonii se svojí ženou Hannah. Až do nedávné doby žil tento pár v bytě nad Děravým kotlem v Londýně, ale proslýchá se, že se Hannah nejen rekvalifikovala jako léčitel, ale také se uchází o místo Ošetřovatelky v Bradavicích. Některé drby naznačují, že ona a její manžel mají v oblibě Ogdenovu starou ohnivou whisky víc, než bychom očekávali od někoho, kdo je zodpovědný za naše děti, ale bezpochyby jí všichni přejeme hodně štěstí s její žádostí.

Poslední z vůdců Brumbálovy armády je Lenka Láskorádová (nyní vdaná za Rolfa Scamandera, snědého vnuka slavného magizoologa Mloka). Stále rozkošně výstřední, se Lenka ochomýtala kolem VIP sekce v hábitu složeného z všech šestnácti vlajek kvalifikovaných zemí. Její synové – dvojčata jsou ‚doma s dědečkem‘. Jinak řečeno, jsou ‚příliš divocí, než abych je ukazovala na veřejnosti‘?  To by mohli naznačovat jen nepřejícní.

Kromě této šestice, na kterou je upřena veškerá pozornost, se tu nachází ještě další členové Brumbálovy armády.  Kdykoliv zahlédnete zrzavou hlavu, můžete s téměř jistotou říct, že je to jeden z Weasleyových, ale těžší už je říct, který z nich je George (bohatý spolumajitel Kratochvilných kouzelnických kejklí), Charlie (chovatel draků, stále svobodný – proč?) nebo Percy (Hlava Odboru pro kouzelnou přepravu – je to jeho vina, pokud Letaxová síť nefunguje!). Jediný, kterého lze snadno rozeznat je Bill, který je, chudák, příšerně zjizvený od setkání s vlkodlakem, a přesto se mu nějak podařilo (očarování? Lektvar lásky? Vydírání? Únos?) vzít si krásnou (i když nepochybně hloupou) Fleur Delacour.

Říká se, že tyto a další členy Brumbálovy armády budeme moci spatřit na finále ve VIP sekcích, čímž přispějí svým dílem k pompéznosti a povyku okolo této slavnostní příležitosti. Doufejme, že chování dvou mladých příživníků na jejich slávě je neztrapní a nevrhne hanbu na ty, kdo udělali čest kouzelnickému jménu.

Jeden vždycky váhá, jestli má napadnout soukromí mladých lidí, faktem je, že pokud má někdo tak blízko k Harrymu Potterovi, sklízí výhody a tak musí zaplatit daň ve výši veřejného zájmu. Nepochybuji o tom, že Pottera zdrtí, až se dozví, že se jeho šestnáctiletý kmotřenec Teddy Lupin – vytáhlý poloviční vlkodlak s jasně modrými vlasy – od jeho příjezdu do VIP kempu zachoval způsobem, který nepřísluší někomu z kouzelnické šlechty. Bylo by příliš se ptát, jestli by neměl vždy tak zaměstnaný Potter, držet pevněji otěže tohoto divokého chlapce, který mu byl svěřen do péče umírajícími rodiči, ale jeden se zachvěje při pomyšlení, kam to bez rychlého zásahu půjde s panem Lupinem dál. Mezitím Bill Weasley a jeho manželka by jistě rádi věděli, že jejich světlovlasá dcera Viktorie se zdála být přitahována ke kterémukoliv temnému koutu, kde na ni číhal pan Lupin. Dobrou zprávou je, že zřejmě vynalezli metodu dýchání pomocí uší. Neumím si totiž představit, jak jinak by mohli tak dlouho provozovat něco, čemu se v dnech mého mládí říkalo ‚muckání‘.

Ale nebuďme tak přísní. Harry Potter a jeho družina nikdy neprohlašovali, že jsou perfektní! A ti, kdo chtějí vědět, jak nedokonalí přesně jsou, můj nový životopis: „Brumbálova armáda: Temná strana demobilizace“, bude na pultech Krucánků a Kaňourů k dostání 31. července.

 

Originální text od J.K. Rowlingové. Zdroj textu v původním jazyce:
http://www.pottermore.com/en/daily-prophet/qwc2014/2014-07-08/dumbledores-army-reunites
[po změnách na Pottermore nedostupné, kopie zde]
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki & Tutanchanup & Tendy

Podobné články

26 komentářů k Návrat Brumbálovy armády

 • Juu, bezva překlad, jsem moooc ráda, že jste to sem dali. Díky 😉

 • Skvělá práce, holky!
  Na tento článek jsem se moc těšila, jelikož zbožňuju Ritu, její články vždy pobaví. Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst zajímavosti z budoucnosti postav (bohužel, většina mých oblíbenců žádnou budoucnost nemá).

  • Teki

   Díky! Chápu tvoje pocity, fakt, že jsou některé postavy mrtvé, jsem musela důkladně zazdít v podvědomí. Pak přečteš tuny fanfiction a už ti to tak ani nepřijde…

 • Evellin

  Páni, tak tohle je vážně paráda! Velice zajímavý ( a dlouhý), článek a jako vždy skvěle přeložený… Klobouk dolů holky a díky moc!

 • Fakt hezký:-)

 • Boží článek!!! Hlavně ta budoucnost postav je zajímavá 😉 ale Rita by se konečně měla zavřít do té své úžasné kabelky a se svým bleskobrkem a přestat prudit a drbat všechny okolo 😀 ~8-) To s Teddym a Viktorií je sladký XD

 • Článek moc potešil… jen mě překvapilo, že Rita (JKR) vůbec nezmínila, že Ron a Hermiona jsou manželé… O Hermioně, toho času už docela jistě Weasleyové, píše stále jako o “Grangerové” – je sice pochopitelné, že používá jméno, pod kterým Mionu zná celý kouzelnický svět, ale člověk by čekal že si alespoň trochu rýpne do manželství dvou členů Zlatého Tria… :-D. Zvlášť když Harryho a Ginny propírá o sto šest…

  • Hermiona si po svatbě nechala své dosavadní příjmění. Bylo to v jednom článku, ale máš pravdu, taky jsem čekala, že si do nich trochu víc rýpne 🙂 😉 ~8-)

   • Vážně? Aha…
    No ale prostě trošku něco naznačit měla… vždyť z té zmíňky o Hermioniných dětech by neznalý neměl šanci poznat, že je má s Ronem 😀 😀 😀

    • No, Rita tem akorát říká, že “a pak zakotvila u Potterova věrného poskoka”. A máte pravdu, asi je prostě nepovažovala za tak důležité… a nebo na Ritu někdo seslal Matoucí kouzlo, takže to tam zapoměla napsat 😀 😀 😀 ~8-)

     • A tak to jo, já jsem si té věty o poskokovi nevšimla… Respektive jsem tenhle článek už kdysi četla v jiném překladu, který tuto větu neformuloval úplně nejlépe…
      Mimochodem, to |Ritino označení Rona, ač vážně ošklivé, mi připomělou stárkiďáckou Ronovu písničku z AVPSY “I´m just a sidekick”… je tu nějaký další fanoušek potterovských muzikálů? 😉

 • Reny: To si piš, že je 😉

  • Tak to je báječný 😀 Opravdovým fanouškem HP jsem se totiž stala hlavně díky nim 😉

   • Taky se hlásím 🙂 ale na druhou stranu ti to udělá takový věci, jako že začneš mít ráda Voldemorta… 😀
    a “I’m just a sidekick” je výborná písnička, asi si jí půjdu pustit 😀

    • Ano, to rozhodně… Voldy je v Stárkiďáckém pojetí skvělá a sympatická postava 😀 :-D. Hlavně v duu s Quirellem ;).

     Hlavně ty Joeyho grimasy a pohyby jsou u té písničky bezkonkurenčí… a ten hlas, samozřejmě 😀

 • Možná má Rita z Hermiony pořád trochu respekt. Vždyť byla kvůli ní zavřená ve sklenici 😀

 • Good job! Skvělej překlad 🙂

 • Hannah, manželka Nevilla, nejmenovala se náhodou za svobodna Abbottová?

 • Nebyla náhodu v Mrzimoru?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *