Institut čar a kouzel v Kruvalu

Ze všech jedenácti škol čar a kouzel měl kdysi Kruval tu nejtemnější pověst, nikdy však nebyla zcela zasloužená. Je ovšem pravda, že Kruval, z nějž vzešlo mnoho skutečně dobrých čarodějek a kouzelníků, ve své historii dvakrát padl pod správu temných mágů či čarodějů s nekalými úmysly, a že ze školy vyšel i jeden nechvalně proslulý žák.

První z těchto nešťastníků, Harfang Munter, převzal školu krátce po záhadné smrti zakladatelky školy, uznávané bulharské čarodějky Neridy Vulchanové. Pod jeho vedením se škola proslavila výukou soupeření a používáním všech forem bojové magie, která zůstává působivou součástí školních osnov dodnes. Druhé temné období nastalo, když byl ředitelem Igor Karkarov, bývalý Smrtijed, který opustil svůj post po návratu lorda Voldemorta z exilu, obávaje se jeho odplaty. Karkarov byl bezcharakterní a egoistický muž, který podporoval vytváření atmosféry strachu a zastrašování studentů, jejichž rodiče se v období, kdy byl ředitelem, mnohdykrát raději rozhodli poslat své děti z Kruvalu domů.

Bývalý žák, kvůli kterému byla Kruvalská pověst poškozena více, než kvůli komukoliv jinému, je Gellert Grindelwald, jeden z nejnebezpečnějších kouzelníků dvacátého století. V posledních letech však Kruval prošel jakousi obnovou, a nechal tak vzejít mnoha mezinárodně proslulým osobnostem, jako famfrpálové hvězdě Viktoru Krumovi.

Přestože se věří, že je umístěn daleko na severu Evropy, je Kruval jednou z nejvíce utajených škol a jeho polohou si tudíž nikdo nemůže být zcela jist. Návštěvníci, kterým musí být v souladu s paměťovými kouzly vymazány znalosti o tom, jak se tam dostali, mluví o obrovském, rozlehlém areálu s mnoha nádhernými výhledy, v neposlední řadě na velkou, tmavou, strašidelnou loď, která kotví v horském jezeře za školou a ze které v létě studenti skáčou do vody.

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/durmstrang-institute
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki & Tutanchanup

Podobné články

14 komentářů k Institut čar a kouzel v Kruvalu

 • Evellin

  Moc zajímavý překlad – díky! 🙂

 • A kde si představujete vy, že je Kruval umístěn? Na sever od Británie a Skotska… to je jen Island a Skandinávie? Rusko, k čemuž by to mohlo svádět, to je spíš východ Evropy… a Bulharsko (Krum) je zas daleko na jihu od Británie. Je v tom nějaký guláš, ne? 🙂 PS:Díky za překlad.

 • Dost dobrý! Díky.

 • super preklad! jo a tipovala bych island 😉

 • Myslím, že neschopnosť zaradiť Kruval je autorkina chyba. Pripadá mi to, akoby sama vôbec nevedela, kde by mal tak ležať. Samozrejme ďakujem za preklad.

  • S tím souhlasím, také si myslím, že sama J.K. neví kam školu umístit. 🙂

   • Tipuji Island, ale na druhou stranu…proč by Nerida Vulchanová zakládala školu na Islandu nebo ve Skandinávii, když byla bulharka. ALe k Bulharsku by neseděly ty kožešinové hábity.

 • Super stránka, díky moc za ni. A k umístění Kruvalu asi tohle: řekl bych, že bude sídlit někde ve východní Evropě Maďarsko nebo Rumunsko asi… ;-D

 • “v létě skáčou do vody” – to nebude na Sibiři 🙂

 • Sice tam bývá v létě občas i přes 20 °C, ale…i když možná že jsou otužilí, když tam žijí pořád 🙂

 • koukněte se na článek o ostatních školách~8-)jsou tam všechny vyznačený

 • Podle mě to bude na skandinávským poloostrově. Někde na hranicích Norska/ Švédska/ Finska, někde u bodu, kde se dotýkají. Sedí mi to k tomu, je tam velká zima, kožešiny, a takové… nu, když se podíváme na historii… Mohlo by to býti ono.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *