Vítej ve Zmijozelu!

Gratuluji! Jsem prefektka Gemma Farleyová a jsem velice potěšena, že tě mohu přivítat ve ZMIJOZELSKÉ KOLEJI! Ve znaku máme hada, nejmoudřejší ze všech zvířat, naše barvy jsou smaragdově zelená a stříbrná a naše společenská místnost se rozléhá za skrytým vstupem dole v podzemí. Jak uvidíš, její okna vyhlížejí do hlubin Bradavického jezera. Mnohdy vídáváme prosvištět kolem olbřímí oliheň – a někdy i mnohem zajímavější stvoření. Líbí se nám, jak naší místnost obklopuje aura tajemné, ztroskotané lodi.

Je tu pár věcí, které bys měla o Zmijozelu vědět – a pár, které bys měla zapomenout.

Nejprve pojďme vyvrátit několik nesmyslných báchorek. Už jsi určitě zaslechla fámy o Zmijozelské koleji – jakože všichni praktikujeme černou magii, a že s tebou budeme mluvit jedině, pokud byl tvůj pradědeček hodně slavný kouzelník a podobné nesmysly. No, nemůžeš věřit všemu, co uslyšíš od konkurenčních kolejí. Nepopírám, že máme na černokněžnících svůj podíl, ale to mají ostatně všechny koleje – jen to neradi uznávají. A ano, již tradičně jsme měli tendenci přijímat studenty, kteří pocházeli z dlouhé řady čarodějek a kouzelníků, ale v dnešní době můžeš ve Zmijozelské koleji najít spoustu lidí, kteří mají alespoň jednoho mudlovského rodiče.

Je tu i jeden málo známý fakt, o kterém se ostatní koleje moc nezmiňují: Merlin chodil do Zmijozelu! Ano, TEN Merlin, nejslavnější kouzelník všech dob! Naučil se vše, co věděl, v této koleji! Chceš následovat Merlina v jeho šlépějích? Nebo bys raději seděla u starého stolu slavné Růženy Foukané1, bývalé mrzimorské studentky a vynálezkyně Samomydlící utěrky?

Nemyslím si.

Ale už dost toho, čím nejsme. Pojďme se bavit o tom, co jsme, nejchladnější a nejostřejší kolej v téhle škole! Hrajeme, abychom vyhráli, protože se staráme o čest a tradice Zmijozelu.

Rovněž si získáváme respekt od našich spolužáků. Ano, trocha toho respektu může být podbarvena strachem kvůli naší špatné pověsti, ale víš ty co? Může to být i zábava, mít pověst člověka na špatné straně. Vypusť několik narážek, že máš přístup k celé knihovně kleteb a uvidíš, jestli se ti někdo pokusí štípnout penál.

Ale my nejsme špatní lidé, jsme jako náš symbol, had: elegantní, silní a často nepochopení.
Například my Zmijozelští se o sebe navzájem staráme – což je mnohem víc, než se dá říct třeba o Havraspárských. Kromě toho, že je to největší parta šprtů, kterou jsi kdy viděla, jsou známí také tím, že se derou jeden přes druhého, jen aby dostaly lepší známky, zatímco my Zmijozelští jsme bratři. Bradavické chodby mohou neopatrným přichystat mnohá překvapení a je fajn mít po svém boku nějakého Hada, když se pohybuješ po škole. Co se nás týče, jednou si se stala Hadem a jsi jedna z nás – jsi jedna z elity!

Protože víš ty co Salazar Zmijozel hledal ve svých vybraných studentech? Semínka Velikosti. Byla jsi vybrána do této koleje, protože v sobě máš potenciál být Velkou v pravém slova smyslu. Jasně, můžeš sem tam vidět pár lidí poflakovat se po společenské místnosti, o kterých si můžeš myslet, že nejsou předurčení pro nic zvláštního. Nech si to pro sebe. Jestliže je sem Moudrý klobouk zařadil, je v nich něco velkého, na to nezapomeň.

A když už mluvíme o lidech, kteří nejsou předurčeni pro nic velkého, nezmínila jsem Nebelvírské. V dnešní době si spousta lidí myslí, že Nebelvír a Zmijozel jsou jen dvě strany jedné mince. Já osobně si myslím, že Nebelvírští nejsou nic jiného než rádoby Zmijozelští. Pochop, někteří lidé říkají, že si Salazar Zmijozel a Godric Nebelvír cenili stejného druhu studentů, takže jsme si možná podobnější, než bychom chtěli. To ale neznamená, že bychom se spolu nějak bratříčkovali. Chtějí nás porazit jen o něco méně než my je.

Pár dalších věcí, které bys měla vědět: naším duchem je Krvavý baron. Když se mu zalíbíš, bude občas souhlasit s tím, že pro tebe někoho vyděsí. Jen se ho neptej, jak přišel k těm krvavým skvrnám, nemá to rád.

Heslo k naší společenské místnosti se mění každých čtrnáct dní. Sleduj nástěnku. Nikdy do naší společenské místnosti nevoď někoho z jiné koleje a ani mu neříkej naše heslo. Žádný nezasvěcenec k nám nevstoupil už více než sedm století.

No, řekla bych, že to je pro dnešek všechno. Jsem si jistá, že se ti naše ložnice budou líbit. Spíme ve starodávných sloupkových postelích se zelenými hedvábnými závěsy a stříbrně zdobenými přehozy. Zdi jsou pokryty středověkými tapiseriemi, zobrazující dobrodružství slavných Zmijozelských a ze stropu visí stříbrné lucerny. Bude se ti dobře spát; poslouchat šplíchání jezerní vody na okna je velmi uklidňující.

Poznámka k překladu:
1) Originál Eglantine Puffett, poznámka Evellin

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
http://www.pottermore.com/en/book1/chapter7/moment3
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

40 komentářů k Vítej ve Zmijozelu!

 • Teda, takový skoro líbezný dopis, čekal jsem od Zmijozelu něco víc nefoukanějšího. 🙂

 • Paráda, byl jsem víc než mile překvapen:-)

 • SLYTHERIN <333

 • S toho dopisu úplně vyzařuje povaha Zmijozelu 🙂 no i když čekala jsem něco horšího 😀 Miluju Zmijozel<3

 • No to je pěkný dopis, ale očekávala jsem něco horšího vypadá to jako by to psala hodná holčička s růžovou mašličkou.

  • Jo, třeba tak hodná jako Umbridgeová. A navíc, všichni Zmijozelští nejsou zlí. 🙂

   • Všichni Zmijozelští nejsou zlí, tak jako všichni Nebelvírští nejsou hodní (Peter Petigrew) nebo jako všichny mrzimorští nejsou trubky (Cedric Diggory)

    • Hesiona

     Moudrý klobouk o tom myslím mluvil už dávno, že by bylo záhodno přestat studenty dělit do kolejí 😉

 • Zajímavý popis! I když bych od Zmijozelu asi čekala něco víc nafoukanějšího 🙂

 • Muzu se zeptat jak se mam zaradit do koleje ?

 • Takže zmijozelská místnosti vede pod jezerem… Může se zdát, že je to super, ale není. Je to jako být v obřím akváriu. Protože na učení se dá soustředit fakt blbě, když vedle vašeho křesla je z druhé strany skla přicuclá ryba, co žužlá sklo. Navíc akvárium blbě těsní, takže v místnosti je několik kbelíků, kam kape voda.
  Zmijozel se může pyšnit tím, že je to nejprohnilejší, nejslizší, nejtemnější a nezkaženější kolej na škole. Kvůli neustálé vlhkosti z prosakujícího akvária všechno hnije, takže když se opřete o stolek, rupne pod váma, a chodit se taky musí opatrně, podlaha je neustále pokrytá jakýmsi slizem. Taky je tam celkem šero a nazelenalé světlo nic moc nezachrání, člověk, co tam náhodou zabloudí má dojem, že se dostal na dno rybníka.

  OK už toho nechám, ale Lovecraft by byl ze zmijozelu velmi nadšen 😀

  • Hesiona

   Zdá se mi nepravděpodobné, že by Lucius nechal svého syna pobývat v tak nevyhovujících podmínkách 😉

   • ostatně ho chtěl poslat do Kruvalu, ale matka si vydupala, aby byl v Bradavicích 😀 Lucius se mohl pokusit akvárium utěsnit, ale myslím, že se mu to moc nedařilo 😀

  • Náhodou. Už si to tam videla? nie? T A K N E U R Á Ž A J S L I Z O L I N !!!!!!!

   pochopila?
   NIE???

   CRUCIO!!!!

   • Přesně tak neexistuje nic víc než Zmijozel a každého kdo naší kolej nějak poškodí toho stihne odplata!!!!!!!!

 • No, máte hodně špatné informace. Já jsem sice z Mrzimoru, ale o společenské místnosti Zmijozelu vím celkem dost (neptejte se mě, jak jsem k informacím přišla, nejspíš bych letěla ze školy dřív, než bych stačila říct Famfrpál:-) TAKŽE, společenská místnost Zmijozelu je sice pod zemí a ty ryby jsou občas fakt přicuclé na skle, zato ale nikde nezatýká a podlaha je poměrně čistá (domácí skřítci se činí) V místnosti je teplo a docela útulno, protože tam neustále plápolá z krbu oheň. Vzduch je tam taky čistý, neboť větrací otvory fungují fakt dobře. Jedinou nevýhodou je, že se nemůžete podívat jaké je venku počasí, takže se občas obyvatelé Zmijozelu musí vracet zpátky do sklepení, protože špatně odhadli počasí a nevhodně se oblékli. Taky je blbé to, že je ve společenské místnosti vyhrazen stůl pro ředitele koleje, takže se občas stane, že se tam ředitel zatoulá a je po legraci. Všichni se pak musí alespoň tvářit, že poctivě studují. No, to jsou mé informace o Zmijozelu, kdyby chtěl někdo info i o Mrzimoru, dejte vědět (neřeknu vám vše, ale něco určitě;-) P.S. Nejsme trumberové. v naši koleji je dokonce i pár zasloužilých šprtů! 😉

 • Už odmalička jsem čekala, že až jednou budu sedět ve Velké síni před všemi svými budoucími spolužáky, že mě moudrý klobouk zařadí do Havraspáru. V naší rodině už s tím všichni počítali a tak pro nás pro všechny nebylo nemalé překvapení, když se mou kolejí a mou novou rodinou stal Zmijozel. Zpočátku jsem byla dost zklamaná, ale po tomto dopisu se mé obavy okamžitě rozplynuly :3

  • Hesiona

   Ano, je rozhodně potřeba udělat ze Zmijozelu konečně důvěryhodnou kolej, bez předsudků 🙂 Těším se na náš první jarní zápas ve famfrpálu. 🙂

 • Ambo

  Zrovna včera jsem měl noční můru, že mne Moudrý klobouk poslal do Zmijozelu a já utíkal přes školní pozemky k jezeru, kde jsem narazil na zmijozelskou společenskou místnost napůl vyčnívající ze země. Konala se tam pyžamová párty. Spoustu lidí oblečeni ve smaragdově a stříbřitě proužkovaném pyžamu po sobě metalo jeden polštář za druhým formulí Wirgadium leviosa. Když jsem toto následně vylíčil profesorce Trelawneyové, prohlásila sebejistým hlasem (pěkně jí páchlo z pusy, evidentně od sherry a máslového ležáku) že ve vzduchu leží cosi těžkého, připomínající smrt a vítězoslavně mě probodla pohledem plným soucitu. Když jsem ale o půl hodiny celý vystrašený věštil v koutku z vaječných žloutků, vyšel mi pravý opak 😀 Tak jak to je?! Nestalo se vám to už?

 • Nevíte jak se můžu dostat do nějaké koleje?

 • Miluju Zmijozel

 • Sugru jtfid ftud hrrz9gr7 gfdxhz gfdhhddx ghhft gtgogddz

 • Harry potkal na mě kouká na tom ty jo tak to je moje nejlepší kamarádka a ubytování na horách
  ..🙃🙃🙃🙃😇

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *