Kulový blesk

V pozdním dvacátém století Společnost závodních košťat Nimbus dominovala mezi svou konkurencí. Modely Nimbus Dva tisíce a Dva tisíce jedna předčily všechna ostatní špičková košťata dohromady tři ku jedné.

Jen stěží mohlo návrháře Nimbusů napadnout, že je ve vývoji závodní koště, které je vykopne z prvního místa do dvanácti měsíců od jeho vydání. Tím byl Kulový blesk, přísně tajný projekt vyvinutý Randolfem Spudmorem (syn Abla Spudmora z firmy „Ellerby a Spudmore“, který vyvinul Ohniváka v roce 1940 a v roce 1952 Žíznivou čáru, obě to byly poměrně dobrá košťata, ale nikdy nedosáhla velké popularity).

Zručný a vynalézavý návrhář košťat Randolf jako první použil skřetí způsob kování (včetně stupaček na nohy, stojánku a obručí, které udržují proutky ve správném tvaru), které je stále téměř neodhaleným tajemstvím, ale zdá se, že dává Kulovému blesku dodatečnou stabilitu a sílu při nepříznivých povětrnostních podmínkách a speciální protiskluzové úchytky na nohy jsou užitečné především pro famfrpálové hráče. Rukojeť je z leštěného ebenu a jednotlivé větvičky břízy a lísky jsou pečlivě vybírány (o bříze se říká, že dává větší “šmrnc” při stoupání, zatímco lísku preferují lidé, co dávají přednost lepší řiditelnosti).

Kulový blesk je velmi nákladné koště a Harry Potter byl mezi prvními, kdo ho vlastnili. Stále jsou vyráběny jen v malém množství, částečně proto, že skřetí pracovníci, podílející se na patentovaném kování, jsou náchylní ke stávkám a protestům na základě sebemenší provokace.

Anketa měsíce:

Čtete fanfiction?

  • Ach, hojně! (18%, 20 Hlasů)
  • Čtu, píšu, zbožňuju... (22%, 24 Hlasů)
  • Sem tam. (32%, 35 Hlasů)
  • Zkoušel jsem, ale nebavilo mě to. (6%, 7 Hlasů)
  • Zkoušel jsem, ale lekl jsem se. (2%, 2 Hlasů)
  • Nikdy! Je to zneuctění kánonu! (6%, 7 Hlasů)
  • Ony existují další příběhy o HP? Kde?! (10%, 11 Hlasů)
  • Mám lepší věci na práci. (4%, 4 Hlasů)

Celkový počet hlasů: 110

Nahrávání ... Nahrávání ...

Bonusové otázky a diskuse k anketě zde.

 —

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/firebolt
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Teki

Podobné články

13 komentářů k Kulový blesk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *