Smrtijedi na Pottermore.com

Tak se tak vrátím z dovolené, chvíli odkládám povinnosti spojené s webem, potom se jednoho večera odhodlám a pustím internet. Matně si vzpomínám, že se nějaký čtenář v komentářích zmiňoval o nových kapitolách na Pottermore, tak zamířím rovnou tam. A jaké překvapení mě  nečeká! Jistě víte, o čem mluvím.

První dojem byl jednoznačně špatný. Jsem však sama sobě známa svým automatickým odporem ke všemu nečekaně novému, takže jsem zatnula zuby, přinutila se ke klidu a rozhodla se, že dám novinkám šanci se odprezentovat, než začnu soudit.

Roztesknělé, to je to správné slovo, jakým bych popsala ty pocity po hodinové potyčce s novým kabátkem Pottermore. Něco potěšilo, většina novot však byla zbytečná, když už ne rovnou na obtíž.

Jako první uhodilo do očí nové grafické zpracování horní lišty a domovské stránky. Dřívější podoba horní navigace se mi líbila víc. Jistě, dalo by se namítnout, že ta nynější je prostorově úspornější (což je nutné kvůli nové dolní liště) a decentnější, a byla by to naprostá pravda. Ta stará však měla svoji poetiku a kouzlo a jistá “nedecentnost” a přeplácanost mi k Harrymu Potterovi a kouzelnickému světu vůbec vždycky výborně pasovala.Trochu zvláštně potom působí mapa na pergamenu, která zastupuje některá tlačítka ze staré horní lišty. Nevidím důvod, proč tyto prvky umisťovat zrovna na mapu, když jejich zeměpisná poloha vůbec není důležitá (a mimo to se dá soustředit do dvou komplexů budov na opačných koncích Velké Británie) a pro docílení přehlednosti se stejně dozvídáme, že Krucánky a Kaňoury leží kdesi na úpatí neidentifikovatelného pohoří. Jasně, jasně, je to stylizované, chápu… ale taky zbytečné. Obrázky na pergamenu jsou navíc narozdíl od zbylé grafiky dost nekontrastní a celkově působí nesourodě a nedodělaně. A abych si ještě trochu zašťourala, písmo popisků míst je podivně rozmazané a špatně se čte. Ha.

Na nové listování momenty a kapitolami jsem nejdřív civěla jako na zjevení, po chvíli brouzdání knihou jsem však musela uznat, že zrovna tady opravdu nastala změna k lepšímu. Člověk se mnohem méně nakliká, když hledá něco konkrétního, a orientaci navíc usnadňují dvě nové funkce: Discovery bar (doslovný překlad dokazující mou momentální netvořivost by byl “Lišta objevů”), díky které se můžeme přesvědčit, jestli jsme posbírali vše, co se dalo, a Moment Markers, symboly v pravém horním rohu zmenšeniny, které nás předem upozorňují, že v momentu najdeme článek od Rowlingové, minihru nebo zvukovou nahrávku. Také postranní pravý panel, kde najdeme všelijaká upozornění a tipy, není úplně od věci. Za to vše palec nahoru.

Mou chvilkovou spokojenost však brzy zpražilo neblahé poznání. Veškeré autorské články, které jsem si zařadila do Oblíbených, musím znova odemknout. Ne že by to bylo tak namáhavé, ale… proč? Už jsem si tu klikací šílenost protrpěla jednou, proč znova? A aby toho nebylo málo, na záložkách jednotlivých oddílů textu se zničehožnic objevila znamení zla. Uf, fajn, takže co? Pottermore je teď pod nadvládou podzemních kouzelnických organizací? No, vysvětlovalo by to mnohé. Třeba skutečnost, již jsem shledala v zápětí a která mi zajistila bolestné zkřivení tváře přinejmenším na další tři hodiny. Když jsem se totiž pokusila zkopírovat jeden z autorčiných článků a uložit si ho k pozdějšímu překladu, se zděšením jsem zjistila, že to nejde. V nevíře jsem ještě překontrolovala, zda mi označování textu na jiných stránkách funguje, a chvíli na to mi nezbylo, než se smířit s krutou realitou a faktem, že od teď už nebude nic tak jednoduché, jak by klidně být mohlo.

Tak tedy nevím. Dokud nesl web Pottermore titulek “betaverze”, líbil se mi víc, a skutečnost, že teď už žádné označení pro rozpracovaný projekt nenese, mě trochu děsí. Možná se tvůrci opravdu octli pod vlivem černé magie. A nebo mám prostě jen nějaký převrácený vkus. Ale vzhled nevzhled, překládání teď bude o dost komplikovanější, a to už nikdo neoddiskutuje.

Co na to vy? Líbí se vám nové Pottermore? Víte něco o těch lebkách a hadech? Nebo mi nesete vysvobozující zprávu, že na vašem počítači články označovat jdou a já šílím pro nic za nic? Ozvěte se v komentářích!

Pokud jste netrpělivě překlikali tutoriál jako já a teď vám dělá orientace ve všech těch novotách problém, na Insideru se objevil článek, ve kterém je všechno podrobně (a čtyřjazyčně) vysvětleno.

Já se jdu učit kouzelnou formuli pro zaklínadlo OCR.

S pánem Merlinem!
Vaše Teki

Podobné články

7 komentářů k Smrtijedi na Pottermore.com

 • Ridia

  Mě článek zkopírovat šel, možná to byl jenom bug. A ta lebka. Ještě jsem si to neověřovala, ale nebude to proto, že ho zabili smrtiedi? Nebo jako že je obecně mrtvý? (Ono to vlastně vyjde nastejno…)
  Každopádně z nového desingu jsem pěkně rozhozená a každopádně si ho nechávám, až se vrátím z dovolené…

 • Evellin

  Zdravím,
  po delší době mi také sova přinesla informaci o dokončení třetí knihy na Pottermore.com a já jsem se celkem snadno přemluvila k tomu, abych to alespoň prozkoumala. A co se nestalo, pěkně dlouho mi trvalo, než jsem přišla na to, že se v těch obrázcích musím posouvat nahoru a dolů tím obdélníčkem na straně obrazovky (z jakéhosi důvodu mi to šoupátko u klávesnice – já vím, moje odborné výrazy pro tyhle věci jsou naprosto geniální..! – odmítalo na té stránce fungovat… ) a teprve potom posbírala těch pár předmětů a našla ztracené komentáře, o nichž jsem absolutně netušila, kam se poděli.
  S hodnocením nového vzhledu s tebou musím, drahá Teki, absolutně ve všem souhlasit. Stará horní lišta byla mnohem povedenější a hlavně stylově vhodnější – tahle nová opičárna se mi prostě nelíbí! Nicméně spodní lišta s indikátorem splněnosti té mise je vítané plus a orientuje se s ní v celku dobře. Nicméně ta stará jakoby klikatá cesta mi stejně přišla příhodnější. Ani nemluvě o té prapodivné mapě , která sice nevypadá až tak hrozně, nechápu ale umístění tlačítek na duely a lektvary.
  S politováním musím říci, že mě kopírování textů na Pottermore nefunguje o nic lépe. Při překladu některých textů jsem si musela do překladače hezky přepsat každé slovo, které jsem chtěla přeložit a na tak zdlouhavou činnost už jsem nějak neměla trpělivost. Další zděšení se dostavilo po objevení znamení také např. u Remuse Lupina – to jsem absolutně nepochopila…
  Děkuji za skvělý článek a za shrnutí všech nedostatků a dostatků nového vzhledu a funkcí na Pottermore, jen pokračujte v dobré práci,
  S přáním pevného zdraví,
  Evellin

 • Á, právě jsem chtěla jít překládat článek a nedošlo mi, že text nejde zkopírovat. Budu zase muset najít generátor textu z obrázků a to bude na dlouho. Nesnáším takovíhle změny. Jinak s hodnocením souhlas.

 • Mně texty kopírovat taky nejdou. S hodnocením horní lišty naprosto souhlasím, ta stará byla prostě hezčí. Obsah stránky mi teď přijde tak nějak “nahňácaný” do malého prostoru, nikdy se nevejde na obrazovku. Pokud jde o ta Znamení zla, myslím, že je to jen varování na způsob Následující část vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla, jenom si říkám, že mohli použít trochu méně výhružný symbol. No co se dá dělat.

 • Nevíte někdo posím kde najít tu knížku Kletby a Protikletby?

 • Tutanchanup

  Ta smrtijedí známka podle mne znamená konec spoilerové části článku – pokud to ten, kdo to ještě nečetl, chce přeskočit. ‘A že jsou to zrovna Smrtijedi je docela logické, protože ti by vám to určitě chtěli zkazit a vyzradit příběh dopředu, ne?

  Anebo skutečné ovládli Pottermore…. Néééééé! Spaste se, kdo můžeš!

 • Další změna je i v přihlášení nového uživatele.
  Delší dobu jsem nebyla na pottermore a zapomněla jsem uživatelské jméno, tak jsem se rozhodla začít pěkně od začátku. A čekalo mě překvapení.
  Nejen, že celý pottermore vypadá jinak, ale také můžete hrát “Příběh Harryho Pottera” a zvlášť začít svou “Vlastní cestu”. Kolem a kolem.. můžete mít hůlku a být zařazeni v koleji ještě dřív, než otevřete první kapitolu knihy. Na jednu stranu je to docela výhodné, jelikož body pro svou kolej získáváte již od první kapitoly a než se vůbec dostanete do hradu, tak už máte přes 10 bodů.
  Vážou se s tím i nové kapitoly první knihy “Ollivanders”, kde jste v obchodě s Harrym a neřešíte vlastní hůlku a dále “The Sorting Ceremony”, kdy jste ve Velké místnosti zase s Harrym a nahlížíte na jeho vlastní přiřazování do koleje. Ale i tohle podle mě má své mouchy, jelikož jste ochuzeni o ten adrenalin děje, kdy máte zjistit jakou budete mít hůlku a hlavně do jaké koleje budete zařazeni.

  P.S: Také mi nejde označování. Na jednu stranu je to velmi nepohodlné, ale na druhou stranu chápu myšlenkové pochody majitelů webu a samotné Rowlingové. Kdo by chtěl, aby jeho práce byla bezostyšně zneužívána různě na internetu a vydávána dokonce za duševní vlastnictví někoho jiného. Společnost je zkažená a nejvíc na tom trpí nevinní lidé.

  Toť ode mě vše, Merlin s Vámi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat