Tajemná komnata

Podzemní Tajemnou komnatu stvořil Salazar Zmijozel bez vědomí zbylých tří zakladatelů Bradavic. Po mnoho staletí se věřilo, že je Komnata pouhým mýtem. Skutečnost, že se o její existenci šeptalo tak dlouho, však poukazuje na to, že Zmijozel o jejím vzniku mluvil a ostatní mu věřili, nebo od něj dostali povolení vstoupit dovnitř.

Čtyři zakladatelé hodlali učinit z Bradavic světově nejproslulejší školu čar a kouzel, a každý z nich bezesporu usiloval o to, aby se na ní co nejvýrazněji podepsal. Shodli se například na tom, že každý z nich založí vlastní kolej a vybere místo pro její společenskou místnost a ložnice. Jediný Zmijozel však zašel dál a zbudoval něco, co bylo ve skutečnosti jeho soukromým tajným hlavním štábem na půdě školy, přístupným jen jemu a těm, kterým to dovolil.

Možná, že v prvním okamžiku, kdy Komnatu vystavěl, netoužil Zmijozel po ničem jiném, než po místě, kde by mohl své studenty učit zaklínadlům, jež by se zbylým třem zakladatelům mohly příčit (nesouhlasy s výukou černé magie se objevily velice brzy). Už jen ze samotné výzdoby Komnaty je ovšem jasné, že v době, kdy ji Zmijozel dokončil, oplýval už dosti vysokým míněním o vlastní významnosti pro školu. Nikdo jiný ze zakladatelů po sobě nezanechal gigantickou sochu sebe sama, ani školu neopředl symboly své vlastní moci (hadi vyrytí do stěn Tajemné komnaty odkazují na Zmijozelovu schopnost mluvit s hady).

Jisté je, že když byl Zmijozel vypuzen ze školy ostatními zakladateli, rozhodl se, že od nynějška bude jím stvořená Komnata doupětem netvora, kterému bude schopen poručit jen on a jeho potomci – baziliška. Tajemnou komnatu bude navíc moci otevřít jedině hadí jazyk. Věděl, že díky tomu se dovnitř nedostanou zbylí tři zakladatelé, ani nikdo jiný z profesorského sboru.

O Tajemné komnatě věděli Zmijozelovi potomci a ti, kterým se své tajemství rozhodli svěřit. Pověst o její existenci proto přežila celá staletí.

Existují jasné důkazy, že mezi smrtí Salazara Zmijozela a Raddlovým vstupem ve dvacátém století byla Komnata otevřena nejméně dvakrát. Těsně po dokončení byla přístupná přes skryté padací dveře a několik začarovaných podzemních chodeb. Když se však v osmnáctém století zdokonaloval a propracovával bradavický kanalizační systém (byl to jeden z mála případů, kdy kouzelníci napodobovali mudly, protože dosud si jednoduše ulevovali kdekoli to na ně přišlo a důkazy nechali zmizet), hrozilo, že vchod do Komnaty bude odhalen, jelikož na jeho místě měly být vystavěny toalety. Tehdejší přítomnost studenta Corvinia Gaunta – přímého Zmijozelova potomka a předka Toma Raddlea – vysvětluje, jak mohly být jednoduché padací dveře potajmu ochráněny, takže ti, kdo věděli jak, měli stále možnost vstoupit do Komnaty, i poté co nad ní bylo umístěno novotářské potrubí.

Zvěsti, že v podzemí hradu žije příšera, se šířily po stovky let. Jak už bylo řečeno, dělo se tak proto, že ti, kteří dokázali s netvorem komunikovat, nebyly vždy tak diskrétní, jak by měli, a rodina Gauntů zkrátka nedokázala odolat chvástání se svými vědomostmi. Jelikož nikdo jiný stvoření plazící se pod podlahou, či později skrz potrubí, neslyšel, mnoho lidí Gauntům nevěřilo a nikdo před Raddlem se neodvážil obludu vypustit do hradu.

Několik úspěšných ředitelek a ředitelů, nemluvě o řadě historiků, prohledali v minulých staletích celý hrad skrz naskrz a pokaždé dospěli k závěru, že Tajemná komnata je pouhým mýtem. Příčina jejich selhání byla jasná: nikdo z nich nebyl hadí jazyk.

 

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce a náhledového obrázku:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/chamber-of-secrets
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

22 komentářů k Tajemná komnata

 • Na fb jsem si všiml , že nás fandů moc není, ale když máte fanouška, tak absolutně nadšenýho:-)

  • Ale jo, fandů je hodně. To že nejsou na fb snad neznamená, že neexistujou..
   Parádní překlad Teki!

  • Teki

   Náhodou, zas tak málo jich neni, prosadit se na internetu prostě neni žádná prča, zvlášť, když je na to málo lidí =). Já si na počet našich fanoušků rozhodně nestěžuju (navíc když se jejich počet za poslední dva měsíce skoro o polovinu navýšil), a kdyby na web chodili všeho všudy tři lidi, zato absolutně nadšení, stejně by to stálo za to =).

 • Já jsem taky fanda! Jen vyššího stupně ;-D

 • moc hezký, děkuji za překlad

 • Možná, že přibyde ještě jeden fanoušek … 😉
  moje sestra práve začala číst Harryho Pottera!! Dlouho jsem ji k tomuto činu, který ji mile poznamená na celý život, přemlouvala, ale ona doposud odmítala ….! Před pár týdny jsme spolu zkoukly všechny filmy s HP (tedy kromě 4ky, protože mi to přišlo upřímně docela děsivý 🙂 ) a asi ji to nalákalo!! Ji – holku, která nemá ráda knihovny, protože je v nich podle ní strašný ticho 😀 ! Doufám, že se jí HP knízky budou líbit alespoň zpoloviny tak jako mně 🙂 …

 • užasná stránka, úžasné preklady 😀
  Veľmi vám ďakujem 🙂 som fanúšik zo slovenska =)

  • Teki

   Já to věděla, že časem prorazíme i v zahraničí XD! Taky děkujem… A když už tu máme někoho zo Slovenska, vždycky mě zajímala jedna věc: proč Rockfort?

   • Já jsem v televizi viděla ukázku na Harryho, kde mluvili o Rockfortu a říkala jsem si co to asi je a až pak mi to došlo 🙂

 • Díky za super překlad

 • děkuji za překlad 🙂

 • Paráda, skvělé to počtení, díky 🙂

 • Teki

  Nemáte zač, my rádi…

 • Bezva stánky. Chtěla jsem se zaregistrovat na pottermore, ale angličtina není zrovna moje silná stránka, a tak jem to neudělala. Díky těmto stánkám toho už ani moc nelituju. Jinak co se těch fanoušků týče, já sama jsem hP dlouho odmítala číst, protože když se mi dostal (asi v 10 letech) poprvé do ruky, dostala jsem dvojku, a po první kapitole zistila, že to neí jednička. Jednička mi přišla nudná a tak jsem to vzdasla. hP jsem přečetla (poprvý) ve 12 letech na doporučení kámošky a od té doby ho zkrátka miluju. Moje sestra je do něj taky blázen a malému bráškovi odmítám povídat “mudlovské” pohádky, takže odemě slyšel vždy jen nějakou tu Bajku Barda Beedleh :-))
  Vaši 3 fanoušci

 • Krásný překlad 🙂 asi nevím co bych bez vás dělala, angličtina totiž není vůbec moje silná stránka :). Jen bych chtěla upozornit na jednu větu, kterou bych upravila: nikdo z nich nebyl hadí jazyk. dala bych tam že neovládal nebo neuměl hadí jazyk :).

 • Já jsem váš velký fanoušek. Donedávna jsem všem propagovala jen Harryho, ale teď propaguji i Pottermore a tuto stránku. Jste prostě jedničky! 😀

 • Jsem hrozně ràda že tato stránka existuje. I kdyz anglicky trochu umim tak se ctenim clanku bych asi mela problem… Udelaly byste preklad testu do jake bradavicke koleje patris prosim? Rada bych tomu rozumela vic. Diky!

 • K Tajemné komnatě a dalším záludným místům bradavického hradu: když jsem knížky o HP začala postupně číst (zhruba ve 3. třídě – páni to už je let, dnes je mi 24, ale stále to žeru), tak jsem vždycky s postupem Harryho dobrodružství přemýšlela, co se posléze stalo se všemi těmi místy, kde se na hradě jeho dobrodružství odehrávala. Představovala jsem si, že kdybych tam studovala, zavedla bych turistický kroužek s prohlídkou těchto míst. Asi se zde ozvala část moji nátury, která dobrodružství v sobě má, poněvadž jinak touhou po něm zase moc neoplývám (ráda o něm čtu, ale sama bych do toho nešla – ale na Pottermore jsem v Nebelvíru, i když mě to překvapilo a podle testu, co se tu nedávno uveřejnil, jsem Zmijozel nebo Havraspár). No chápu sice, že Harryho parta už se tam asi zase netoužila někdy zase podívat, ale přišlo mi, že taková Weaslyovic dvojčata by z toho něco vytřískala – “Máte napsány všechny úkoly a nudíte se? Navštivte chodbu ve třetím patře, kde jsou stále stopy po mocných kouzlech našeho profesorského sboru. Nebo je libo temnější dobrodružství? Podnikněte výlet do děsivé Tajemné komnaty s tajemným vstupním heslem odhaleným samotným Harrym Potterem. Máte už hotové nákupy v Prasinkách, co takhle podniknout cestu do Chroptící chýše a vystrašit tak pár naivních třeťáčků?”
  Proto mě pak hrozně potěšilo, když se do TK Ron s Hermionou konečně vydali – na toho mrtvého baziliška jsem si totiž vzpomněla hnedka :-).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat