Vítej v Havraspáru!

Gratuluji! Jsem prefekt Robert Hilliard a s potěšením tě vítám v HAVRASPÁRSKÉ KOLEJI. Ve znaku máme orla, který vyletí tam, kam ostatní nevyšplhají; naše barvy jsou modrá a bronzová a naše společenská místnost se nachází na samém vrcholu Havraspárské věže za dveřmi s očarovaným klepadlem. Z klenutých oken zasazených do stěn kruhové společenské místnosti vidíme dolů na školní pozemky: na jezero, Zapovězený les, famfrpálové hřiště a záhony na bylinkářství. Žádná jiná kolej nemá tak úchvatný výhled.

Nechci se nijak chlubit, ale Havraspár je kolejí těch nejchytřejších čarodějek a kouzelníků. Jeho zakladatelka Rowena Havraspárská si cenila vědomostí nade vše ostatní – a stejně tak si jich ceníme my. Narozdíl od ostatních kolejí, které mají přístup do společenských místností utajený, my vchod do té své skrývat nepotřebujeme. Její vstupní dveře leží na vrcholku dlouhého točitého schodiště. Místo kliky mají kouzelné klepadlo ve tvaru orla. Když na dveře zaklepeš, položí ti klepadlo otázku a pokud ji správně zodpovíš, dovolí ti projít dál. Tahle jednoduchá překážka nepustila dovnitř nikoho kromě Havraspárských už téměř tisíc let.

Někteří prváci se orlových otázek děsí, ale nemusíš si dělat starosti. Havraspárští se učí rychle a brzy tě začne bavit překonávat všechny ty výzvy, které ti dveře uloží. Není nijak neobvyklé narazit před vchodem do společenské místnosti na hlouček dvaceti lidí, kteří se snaží společně rozlousknout poslední otázku. Je to skvělý způsob, jak se seznámit se spolužáky z ostatních ročníků a něčemu se od nich přiučit – ačkoli je trochu mrzuté, když si zapomeneš famfrpálový hábit a potřebuješ se rychle dostat dovnitř a zase ven. Vážně ti doporučuji si před odchodem z Havraspárské věže třikrát překontrolovat, jestli máš v tašce všechno, co potřebuješ.

Další skvělá věc na Havraspáru je, že lidé od nás jsou ti nejosobitější – někdo by dokonce řekl až výstřední. Ale géniové často nejdou s davem a na rozdíl od jiných nejmenovaných kolejí si myslíme, že každý má právo oblékat se, jak se mu zlíbí, věřit, čemu chce a říkat, co cítí. Neodstrkujeme lidi, kteří si jdou svou vlastní cestou; naopak, vážíme si jich!

Když už mluvíme o těch výstředních kouzelnících, ředitel naší koleje, Filius Kratiknot, se ti bude líbit. Lidé ho často podceňují, protože je hrozně mrňavý (myslíme si, že je poloviční skřítek, ale nikdy jsme neměli tolik drzosti, abychom se zeptali) a má pisklavý hlas, ale je to ten nejlepší a nejznalejší ze všech žijících učitelů kouzelných formulí na celém světě. Dveře jeho kabinetu jsou vždy otevřeny pro každého Havraspásrkého v nesnázích, a když je tvůj stav opravdu vážný, vytáhne takové rozkošné malinké dortíčky, které schovává v cínové plechovce v zásuvce pod stolem, a přiměje je, aby ti předvedli malý taneček. Vlastně se vyplatí tvářit, že je to s tebou vážné, jen abys je viděl tančit jive.

Havraspárská kolej má vskutku zářnou historii. Většina těch nejvýznamnějších kouzelnických vynálezců a novátorů studovala u nás, včetně Perpetuy Fancourtové, která sestrojila lunoskop, Laverne z Montmorency, významné průkopnice v oblasti lektvarů lásky, a Ignácie Wildsmithové, vynálezkyně letaxového prášku. Jedním z proslulých havraspárských ministrů kouzel byla Millicent Bagnoldová, která byla u moci v tu noc, kdy Harry Potter přežil smrtící kletbu Pána zla, a která obhajovala kouzelnické radovánky propuknuvší po celé Británii slovy “Uplatňuji naše nezadatelné právo k oslavování”. Do naší koleje patřil také ministr Lorcan McLaird, což byl opravdu neobyčejně nadaný kouzelník, jen nejraději komunikoval pouštěním obláčků kouře z konce své hůlky. No, říkal jsem, že od nás vycházejí podivíni. Popravdě řečeno jsme také kolej, která dala kouzelnickému světu Urica Podivného, který používal medúzu jako klobouk. Dodnes je terčem mnoha kouzelnických vtípků.

Co se týče našich vztahů s ostatními kolejemi: O Zmijozelských už jsi nejspíš slyšel. Nejsou jednoznačně zlí, ale uděláš lépe, když se před nimi budeš mít na pozoru, dokud je dobře nepoznáš. Jejich kolej má pradávný zvyk nezastavit se před ničím pokud jde o úspěch – takže buď ve střehu, obzvlášť během famfrpálových zápasů a při zkouškách.

Nebelvírští jsou fajn. Pokud bych jim měl něco vytknout, řekl bych, že bývají trochu vychloubační. Oproti nám jsou také o dost méně tolerantní k lidem, kteří se něčím liší; vlastně je o nich známo, že si vymýšlejí vtipy o Havraspárských, kteří se začali zajímat o levitaci, možné využití trollích holubů z nosu, nebo ovomancii, což je (jak asi víš) metoda předpovídání budoucnosti pomocí vajec. Nebelvírští neoplývají naší vzdělaneckou zvědavostí, kdežto nám vůbec nevadí, pokud chceš trávit své volné dny a noci rozbíjením vajíček v koutě společenské místnosti a zapisováním svých předpovědí založených na způsobu dopadu žloutku. Abych pravdu řekl, nejspíš se najde i pár lidí, co ti pomohou.

Pokud jde o Mrzimorské, no, nikdo nemůže říct, že to nejsou milí a sympatičtí lidé. Vlastně jsou to jedni z nejsympatičtějších lidí ve škole. Zkrátka řekněme, že si s nimi nemusíš dělat velké starosti, když přijde na soupeření v období zkoušek.

Myslím, že to bude skoro všechno. Jo, ještě něco, naším kolejním duchem je Šedá dáma. Zbytek školy má za to, že nikdy nemluví, ale s Havraspárskými si povídá. Je užitečná zvlášť když se někdy ztratíš, nebo zapomeneš, kam sis něco odložil.

Jsem si jistý, že se ti dnes bude dobře spát. Naše ložnice jsou v postranních vížkách hlavní věže; pokrývky na našich postelích s nebesy jsou potažené hedvábím v barvě modré oblohy a zvuk větru svištícího kolem oken je velmi uvolňující.

A ještě jednou: dobrá práce, stal ses členem nejchytřejší, nejpodivnější a nejzajímavější koleje v Bradavicích.

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
http://www.pottermore.com/en/book1/chapter7/moment3
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

87 komentářů k Vítej v Havraspáru!

 • Nyní zkouším přeložit uvítací dopis do nebelvíru. Komu bych ho mohla poslat, aby to zkontroloval a popřípadě zde pověsil?

 • S tou divností: Nechodila do Havraspáru Lenka Láskorádová?

 • Na Pottermore jsem Ravenclaw , ale jen protože se mi nelíbilo být Slytherin kam mě to asi 6x zařadilo tak jsem trochu podváděla a skončila tu

  • Hesiona

   Myslím, že i Slytherin si zaslouží dobré čarodějky… 🙂

  • Ale vždyť Zmijozel není tak špatnej! Mě by zas tak nevadilo kdybych tam skončila.(I když se musím přiznat že jsem rači v Havraspáru.🙂) Ale vždyť Merlin přece chodil taky do Zmijozelu.

 • Je to u vás moc pěkné.Jsem rád že tu chodím. Je to nejlepší kolej v Bradavicích (druzí jsou nebelvírští).

  • Každá kolej má něco do sebe. Kdyby jsme byli například v Mrzimoru, tak by jsme za nejlepší kolej považovali Mrzimor.(Ale souhlasím, Havraspár je nej!!!😀

 • Hesiona

  Ano, havraspárští jsou nejlepší 🙂

 • Katinka

  Jen pro zajímavost, kde na Pottermore najdu zařazování?

  • Hesiona

   Já se obávám, že na novém Pottermore to zatím nenajdeš. Slibují, že tam zas bude, ale zatím… nenašla jsem nic. A jsem zklamaná. Prý už nebudou ani lektvary, ani kouzelnické souboje. :/

 • Katinka

  Díky moc za odpověď

 • BlazenHP

  Já jsem miloval Havraspár od samotného začátku série HP. Vždy byl takový tajemný a vážný. Na Pottermore jsem také v Havraspáru…

  • Hesiona

   Já taky. Jen mě trochu mrzí, že přece jen nemáme ve znaku toho havrana… 🙂

   • BlazenHP

    Orel je lepší, pamatuj, že “Ve znaku máme orla, který vyletí tam, kam ostatní nevyšplhají,”. Havran je takovej… Moc černej 🙂 😀 a škaredej. Ten nový Pottermore mi připadá divnej. Ten starej byl mnoooohem lepší!

   • My nemáme havrana ale ORLA!!! Jen se jim ten orel nejspíš nehodil do filmu a tak tam dali havrana.
    Stejný je to i s těma barvama, máme mít bronzovou a modrou a ne stříbrnou a modrou!(Ale ta stříbrná a modrá by se mi asi líbila víc😀)

   • No, já se musím přiznat, že ten havran se mi taky líbí víc než orel, i když v reálu havrany moc v lásce nemám.😶

 • Hesiona

  Musím přiznat, že prvního půl roku jsem havraspárskou věž nenáviděla. Těch schodů, toho běhání dolů a nahoru, a když tam člověk bez dechu dorazil, ještě aby řešil podivné nápady bronzového klepadla. Raději jsem všechny věci tahala celý den s sebou, jen abych se tam přes den nemusela vracet. Ano, naučilo nás to dávat hlavy dohromady, ale toho času, co tam člověk kolikrát prostál. (A když se chce jednomu třeba na záchod…)
  Na ten vítr ve výšce jsem si taky musela zvykat. Mám sice ráda vzdušné prostory a doma na noc vždycky otevírám okno, ale taky mám ráda ticho… Teď už se mi pod hvězdami spí nádherně 🙂

  Společenská místnost může připadat někomu strohá, ale to jen ten první den, než se všichni zabydlí. Během pár dní na policích přibudou další stohy knížek, stolky se zaplní časopisy, na pohovkách se věčně povalují něčí zapomenutá skripta nebo poznámky z hodiny.

  Psací stůl na západní straně (tam je nejdéle světlo) už tradičně patří redakci kolejního listu „The Eagle’s Eye“, do kterého můžou studenti přispívat podle své libosti. Vychází vždy jedenáctý den v měsíci.

  Ve společenské místnosti je vždycky dost prostoru pro to, aby vznikl nějaký diskusní kroužek, protože Havraspárští rádi vedou debaty a urputně hájí svoje stanoviska (ke rvačce zatím došlo pouze jednou, a to, když se dvojčata Drebbinských nedokázala dohodnout, kdo z nich by se měl v novém školním roce stát šéfredaktorem Orlího oka.)

  Připomenu ještě, že každý lichý čtvrtek v měsíci se obsah všech polic z nějakého důvodu promíchá, takže se nedoporučuje nechávat tam nic, o co člověk nechce přijít. Omluvu, že se vám esej o přemnožení karkulinek v západním Walesu přes noc záhadně vypařila, vám v hodině Obrany proti černé magii nebude nic platná.

 • No jo, běhat nahoru dolů…to by se mi nechtělo:-)

 • Pěkný popis, díky 😉

 • Hmmm, hezké, hezké ~8-)

 • Havraspár je nejlepší 🙂 😀

 • Aurora

  😀 o tom by se dalo polemizovat

 • Aurora

  😀 Já věděla, že neodoláš, Ambo 😀

 • Hesiona

  Máš zajisté pravdu, Dendo, ale proč je Havraspár nejlepší? 😉

 • Aurora

  😀 Mám takový pocit, že je na Pottermore nějak moc Havraspárských 😀 Tak abyste věděli, mýlíte se, ač jsem v Nebelvíru (a nepopírám, že mě to do jisté míry těší), za nejlepší kolej považuji Mrzimor. Je to nejlaskavější a nejčestnější kolej, jejíž studenti jsou chytří i stateční. Jako byste spojili Nebelvír a Havraspár a k tomu přidali laskavost. Jo, Mrzimor je nejlepší 🙂

 • Hesiona

  …se k sobě nějak podezřele máte. Ne že vás spolu načapám ve skleníku!

 • Páni super jsem v Havraspáru.

 • Jsem moc ráda že jsem v Havraspáru( a že to tu někdo překládá do češtiny anglicky moc neumím), ale je mi trochu líto že mě to zařadilo nejméně do Nebelvíru a ne proto, protože je o ní v knihách hodně psáno nebo, protože do ní chodil hlavní hrdina, ale protože jsem si vždycky připadala odvážně a hrdě. Ale Havraspár MILUJU.

 • ja jsem taky v havrasparu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Tektzby

  Zařazen do Havraspáru.
  Jakožto podivín a i něco vědoucí si asi nemůžu stěžovat.

 • Som v Havraspáru :-/ Trochu mi to je ľúto keďže som chcela byť v Chrabromilu..ale nevadí 🙂

  P.S.: som slovenka

  • Piskor

   Ahoj, vítám tě 🙂 Nebelvír je nejlepší (ale neříkej to Ambovi a Lly), ale Havraspár taky není k zahození 😀
   P.S. Všimla jsem si a myslím, že je to jedno, maximálně ti občas nebudeme rozumět…

  • Ambo

   Jéj, tak další Havraspárka, skvěle 😀 Podle mého ne tak skromného názoru je právě on tou nejlepší kolejí, ať si každý brebendí co chce – že, Piskořinko? -. Ale je fakt, že my z Havraspáru nacházíme největší přátele hlavně v Nebelvíru, i když někdy ti lezou krkem s tím svým vychloubačstvím 😉

   • Piskor

    Jistě Šmudlíčku, stejně je Nebelvír nejlepší (už jen z principu). Hmm, díky :-D… Doufej, že si to nevezmu osobně.

    • nehádejte se Zmijozel je lepší

     • Hele, všechny koleje jsou stejně dobrý a každá kolej má něco do sebe. Každý většinou hájí jako nejlepší kolej tu svou, ale nakonec mají všechny něco do sebe. (I když já mám samozřejmě taky svojí oblíbenou kolej.)
      Ale Havraspár je například kolejí, do které chodí ti, kteří se dobře učí a jsou bystří a chápaví, takže jedním z našich bonusů jsou bystří a chápaví studenti. Jako nevíhodu například máme, že jsme někdy až moc výstřední a bláznivý.
      Nebelvír má například jako jeden z bonusů hrdé a bětšinou čestné a odvážné studenty. Jako nevýhodu mají Nebelvírští například vychloubačnost.
      Zmijozel má za výhody například to, že si umí jít za svím cílem (i když to by někdo mohl považovat za nevíhodu a já osobně to NĚKDY považuji za nevíhodu). Dalším, spí takovím bonusem Zmijozelských je to, že u nich studoval Merlin. Naopak jejich nevíhodu je například až MOC velká sebe jistota, u některých podváďení a nebo také chlubivost, což mají společné s Nebelvírem.
      Mrtimorští mají jako výhodu to, že umí pomáhat ostatním, většinou jsou vřelí a otevření a také chápaví, což mají společné s Havraspárem. Jejich slabinou je naopak někdy až moc velká důvěřivost a tak.

      Dále si myslím, že MOUDRÝ KLOBOUK měl pravdu, když říkal, že tím, jak rozřazuje studenty do jednotlivích kolejí vlastně napomáhá Bradavicím do hrobu, protože tím ne jednou odcizil i ty nejlepší kamarády na světě a někdy dokonce i souruzencs, když šel každý do jiné koleje.😶

    • NE, není.

 • Tektzby

  Mě by zajímalo, proč si dotyční myslí, že je nějaká kolej nejlepší.

  • Piskor

   Protože je to prostě mezikolejní rivalita (nebo my to tu alespoň tak máme). To není tak, že bychom si o ostatních mysleli, že mají horší kolej nebo tak, to je prostě z principu. Každý tvrdí, že je jeho kolej nejlepší, ale je to jen přátelská hra, chápeš?

   • Přátelská? No, když si ty komentáře čtu a občas něco připíšu, tak míti nepříde až tak přátelský🤔😊

  • Protože snad každý má svojí oblíbenou kolej Tektzby. A když se zamyslíš, tak si myslím že taky zjistíš že máš nějakou kolej kterou máš radši než ty ostatní

 • Zdravím, chtěla bych Vás všechny upozornit, že každá kolej je něčím vyjímečná..😍
  Btw. Taky patřím prý podle klobouku do Havraspáru❤❤

 • #Rawenclavforever

 • Jupí, podle Pottermore patřím tady!!! :O 😀

 • Havrany!

 • myslím že všechny koleje sou úžasný ano pravda skončila sem v havraspáru každá kolej je v něčem jedinečná v havraspáru se mám ale dobře všichni sou fajn obšas ze začátku sem kvůli schodišti nestihla hodinu ale už sem si to načasovala takže je to v pohodě

  podpis Anita Sweetheratová

 • Můžu se zeptat když jsem přišla na tento článek (stránku) tak jsem stvrdila členství v Havraspáru?

 • A teš mam dělat co to je ňjáká hra či co když si všímám komentářů jako např. :po tom schodišti jsem nestíhala ,dnes jsou dýňové dortíčky poradíte mi ?

  • Většina lidí co tady jsou tak chodí do Bradavic, nebo jiných kouzelnických škol.

   • Kde se ty školy nacházejí jako opravdu existují ?

    • Hesiona

     Annie, je to jen taková hra. Bohužel, závisí na volném čase zde přítomných, takže o prázdninách bují víc než ve školní rok. Navíc nám všechny adminky odešly na vysokou, starý dobrý Pottermore byl totálně zničen, takže… se bavíme, jak umíme.
     Pokud chceš “realitu”, tak jsem slyšela, že letní tábory Fortescue jsou moc dobré.

     • Ridia

      Co vím, tak stále funguje HOCZ.org a ti občas pořádají i srazy, takže vyžití po všech stránkách myslím 😉

   • Bradavice jsou jistě super!!! Moje sestřenice a bratranec chodí do Bradavic. Sestřenka Lucy chodí do Havraspáru. Bratranec Dan (bohužel) chodí do Zmiozelu (a od té doby se můj názor na něj hodně změnil. Dan je milej hodnej, chytrej atd.)
    Podle ,,Moudrého klobouku” patřím do Havraspáru a za to jsem jen ráda. Určitě by bylo super studovat s váma😀
    Ale já vlastně chodím do KRÁSNOHŮLEK.

    • Vám, kteří jste se ještě nerozhodly, do jaké kouzelnické školy půjdete, můžu na 100% doporučit Krásnohúlky. Ale stejně tak vám říkám, že Bradavice jsou taky senza!!! Vlastně jsem v nich tři měsíce studovala. Né že by mě vyhodili nebo tak něco, ale sova s dopisem z KRÁSNOHŮLEK, se bohužel trochu opozdila a dorazila až 5.září (to už jsem byla v Bradavicích.
     Ale tedy vám, kteří uvažujete o KRÁSNOHŮLKÁCH, ale nejste si jimi jisti doporučuji si o nich něco přečíst (doporučuji radči ze spolehlivého zdroje) a uvidíte že Krásnohúlky jsou prostě supr!!!!!

     • Pardon, zapoměla jsem na Kruval.

      No, s ním tedy osobní zkušenosti nemám😀, ale můj strýček tam studoval a je z něj výborný kouzelník.

    • Bohužel do Zmijozelu? BOHUŽEL?!

 • Dělala jsem si test a nechci být v Havraspáru :/ Promiňte ale chtěla jsem do Nebelvíru :)) Jak můžu odejít z koleje havraspáru?

  • Hesiona

   Kde jsi dělala test? Na pottermore.com? Ale na tom vlastně nezáleží. Starý Pottermore už není a každý ví sám nejlíp, do které koleje srdcem patří 🙂

 • Jé podle pottermore jsem taky z Havraspáru. Miluju Havraspár opravdu moc. Děkuji že jste mě sem přijali tak vlídně.

 • Havraspár je TOP! Všichni mi říkají že jsem chytrá. A navíc: orel a modrá barva jsou TOP. Jen je mi líto že ostatním kolejím nechali ve filmu jejich opravdové barvy a jejich kolejní zvíře a nám museli místo bronzové dát stříbrnou a místo orla havrana.

 • Avery

  Já se rozhodovala pěkne dlouho. Když jsem začala číst Harryho Pottera, chtěla jsem být v Nebelvíru (to je asi normální 😀 ), no potom to přešlo a já se zamilovala do Zmijozelu. Na pottermore mám účet asi na každý email který mám, ale Zmijozel mi nevyšel ani jednou. Rozhodla jsem se tedy vybrat si medzi Havraspárem a Mrzimorem. Ptala jsem se dokonce pár kamarádu (zjednodušeně jsem jim řekla co si každá kolej nejvíc cení a ať mi řeknou kam by mně sami zařadili) a všichni se zhodli: havraspár a mrzimor. No a zůstalo to na mně. A tak jsem přemýšlela, než jsem došla k závěru. Hrdý Havraspár, který má téměř celý čas nos zabořený v knížce a který by tak chtěl trávit všechen svůj čas 😀
  Pardon za gramatiku, keďže žiju na slovensku a češtinu umím jen do bodu: vím plynule česky mluvit ale gramatika jen v podobnosti ze slovenčinov a toho co o ní vím, takže tak 🙂

 • Kdo má zítra obranu proti černé magii, nebo její doučování, tak se zítra RUŠÍ!!!😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *