Nádraží King’s Cross

Když Ottalína Gambolová zrekvírovala mudlovský vlak, aby sloužil jako nový způsob dopravy pro bradavické studenty, nechala také v kouzelnické vesnici Prasinky postavit malé nádraží – k vlaku nezbytný doplněk. Ministerstvo kouzel však mělo silný dojem, že výstavbou dalšího kouzelnického nádraží uprostřed Londýna by pokoušelo dokonce i mudlovskou notorickou snahu nevšimnout si magie, i kdyby jim vybuchovala před obličejem.

Byla to Evangelina Orpingtonová, ministryně v letech 1849 až 1855, kdo přišel s řešením v podobě skrytého nástupiště na (mudly) nově zbudovaném nádraží King’s Cross, které by bylo přístupné pouze čarodějkám a kouzelníkům. To fungovalo a dodnes funguje vcelku dobře, ačkoli se v následujících letech vyskytly menší problémy, jako například čarodějky a kouzelníci, kterým se rozsypal celý kufr s hryzajícími kouzelnými knihami nebo čolčími slezinami po naleštěné nádražní podlaze, nebo zmizeli v pevné zděné přepážce trochu moc nahlas. Většinou bývá po ruce několik civilně oblečených zaměstnanců ministerstva kouzel, aby se vypořádali s každou nepohodlnou mudlovskou pamětí, která by mohla potřebovat pozměnit na začátku a na konci každého bradavického semestru.

Myšlenky J. K. Rowlingové

Nádraží King’s Cross, které je jednou z hlavních londýnských železničních stanic, má pro mě velice osobní význam, jelikož moji rodiče se poznali ve vlaku do Skotska, který vyjížděl právě z King’s Cross. Z tohoto důvodu, a také proto, že má tak působivé a symbolické jméno, a protože je to skutečně to pravé nádraží, ze kterého vyrazit, pokud míříte do Kaledonie,* jsem nikdy neměla sebemenší pochybnost o umístění portálu, jímž by se Harry dostal do Bradavic, ani o dopravním prostředku, který by ho tam dovezl.

Říká se (ačkoli odkud příběh pramení vám říct nedokážu; je to podezřele nejasné), že nádraží King’s Cross bylo postaveno buď na místě Boudicciny poslední bitvy (Boudicca byla starověká britská královna, která velela povstání proti Římanům) nebo nad místem její hrobky. Podle legendy leží její hrob někde v oblasti mezi osmým a desátým nástupištěm. To jsem ovšem nevěděla, když jsem kouzelnickému nástupišti dávala číslo. Nádraží King’s Cross nese jméno po dnes již zbořeném památníku krále Jiřího IV.

Na King’s Cross je teď opravdový vozík napůl vyčnívající ze zdí, a to mě rozzáří hrdostí kdykoli jdu kolem…

 

* Kaledonie je historický název pro severní území ostrova Velká Británie, pozn. překl.

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/kings-cross-station
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Betace: Tutanchanup

Podobné články

6 komentářů k Nádraží King’s Cross

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *