Jak kouzelníci měří a váží

Stejně jako britské čarodějky a kouzelníci nepoužívají elektřinu nebo počítače, nikdy také nepřešli na metrickou soustavu. Nepodléhají rozhodnutím mudlovské vlády, takže když v roce 1945 začal proces metrikace (přechod na metrické míry), čarodějky a kouzelníci změnu jednoduše ignorovali.

Kouzelníci a čarodějky nemají odpor k pracným výpočtům, které mohou konec konců provádět pomocí magie, a tudíž nepovažují za tak nepohodlné měřit váhu v uncích, librách a stonech; délku v palcích, stopách a mílích; nebo platit ve svrčcích, srpcích a galeonech.

Myšlenky J. K. Rowlingové

Když byl rukopis Harryho Pottera a Kamene mudrců přijat k publikování, oznámil mi redaktor, že podle standardního postupu vydavatelství budou všechny míry a váhy převedeny na metrické. Odmítla jsem tu změnu povolit, protože to z výše uvedeného důvodu nedávalo smysl. To by však nemělo být bráno jako jakýkoli druh politického sdělení ze strany autora. Nejsem protievropského přesvědčení, naopak, jsem zcela pro to, aby byla Británie součástí Evropy, sama mám zčásti francouzský původ. Také nemám nic proti metrickému systému, který je o mnoho logičtější než ten imperiální a rozhodně velice usnadňuje pečení. Starý způsob měření se mi ale zdá mnohem malebnější a podivnější, a tím pádem i příhodnější ke společnosti, jakou popisuji.

Rozhodnutí ponechat v knize imperiální míry mělo nečekaný následek, kterým bylo pozvání do British Weights and Measures Association (něco jako Sdružení pro britské míry a váhy, pozn. překl.). Protože jsem nesouhlasila s tím, že by Británie měla odmítnout používání metrického systému (na rozdíl od mnoha členů téhle společnosti), chystala jsem se pozvánku hodit do koše. Náhle mi ale bleskl hlavou nápad a rozhodla jsem se jinak. Vím, že to, co se teď chystám říct, nevypovídá o mé povaze nic moc dobrého, ale v tom okamžiku jsem si uvědomila, jak rozzuřím svoji sestru Di, jestli do spolku vstoupím. Di není nikdy legračnější, než když se vzteká, a mezi věci, které ji rozvzteklí nejvíc, patří i stařecká věrnost starým zvyklostem, jenom proto, že tu jsou, nebo protože-proboha-jsou-přece-britské-a-žádnej-cizák-mi-nebude-řikat-jak-mám-vážit-lůj, což je přesně ten přístup, jaký organizace reprezentuje.

Když bylo moje členství uveřejněno v tisku, sestra vybuchla v opravdu uspokojivý výlev zlosti. Jen stěží jsem potlačila smích natolik, abych jí řekla, že jsem se do společnosti přidala jen proto, abych ji naštvala. To ji učinilo téměř nepříčetnou rozhořčením, což bylo možná ještě vtipnější. Upřímně pochybuji, že si kdy někdo užil tolik legrace za cenu poštovní známky

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce a náhledového obrázku:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/measurements
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Podobné články

4 komentářů k Jak kouzelníci měří a váží

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *