Jádra hůlek

Následující popis vlastností a schopností tří základních hůlkových jader, používaných Garrickem Ollivanderem, je převzat z jeho vlastních poznámek.

Na začátku své kariéry, když jsem viděl, jak můj otec hůlkař zápolí s tak podřadnými jádrovými materiály, jako jsou vlasy Hastrmance, jsem si umínil, že objevím ta nejlepší a nejmocnější jádra a až přijde čas a převezmu rodinný podnik, budu pracovat jen s nimi. A přesně to jsem také udělal. Po mnohých pokusech a výzkumech jsem usoudil, že jen tři substance zaručují hůlce kvalitu, které rád propůjčím proslulé jméno Ollivanderů: žíně z jednorožce, blána z dračího srdce a pero z ptáka fénixe. Každý z těchto vzácných a drahocenných materiálů má jiné charakteristické vlastnosti. Následující výčet představuje krátké shrnutí výsledků mého zkoumání tří Nejvyšších jader. Čtenáři by měli mít na paměti, že každou hůlku utváří dřevo, jádro a povaha a zkušeností jejího majitele; a sklony každé z těchto složek mohou vyvážit či převážit tendence jiné; nabízím tedy jen velice obecný přehled nesmírně obsáhlého předmětu studia.

 Jednorožčí jádro

Žíně z jednorožce obecně vytváří nejhutnější magii a je tím posledním, co by mohlo mít sklony ke kolísavosti a zadrhávání se. Hůlky s jednorožčím jádrem bývá obvykle nejtěžší zvrátit k černé magii. Jsou nejvěrnější ze všech hůlek a většinou zůstávají silně vázány na svého prvního majitele, bez ohledu na to, jak moc uznávaný kouzelník to byl.

Jednou z mála nevýhod žíní jednorožce je to, že nedávají vzniknout zrovna nejmocnějším hůlkám (ačkoli to může hůlkové dřevo vynahrazovat) a že tíhnou k melancholii, pokud se s nimi špatně zachází, což může způsobit, že žíně “zemře” a musí být nahrazena.

Dračí jádro

Blány z dračího srdce zpravidla tvoří hůlky s největší mocí, které jsou schopné těch nejokázalejších a nejvíce ohromujících kouzel. Hůlky s dračím jádrem se dokáží učit rychleji, než ostatní. Když jsou v souboji odebrány původnímu majiteli a mají prokázat oddanost někomu jinému, vždy silně přilnou k novému majiteli.

Dračí hůlky bývá snadnější obrátit na stranu zla, ačkoli se na ni nepřikloní samy od sebe. Ze všech tří jader jsou ty dračí, jako poněkud temperamentnšjší, nejvíce náchylné k nehodám.

Jádro z fénixe

Tento typ jádra je nejvzácnější. Pera fénixe jsou schopna té nejrozmanitější škály kouzel, přestože to mohou projevit později, než jednorožčí nebo dračí jádra. Ukazují se jako nejiniciativnější a občas jednají dle vlastní vůle, což je vlastnost, která mnoha čarodějkám a kouzelníkům vadí.

Hůlky s pery fénixe jsou, co se potenciálních majitelů týče, ty nejvybíravější, čemuž se nelze divit, když jejich jádra pocházejí od toho nejvíce samotářského a nezávislého tvora na světě. Bývá těžké takovou hůlku zkrotit a přizpůsobit si ji, jejich náklonnost bývá obvykle těžce vydřená.

Originální text od J.K. Rowlingové.
Zdroj textu v původním jazyce a náhledového obrázku:
https://www.pottermore.com/writing-by-jk-rowling/wand-cores
Duševní vlastnictví překladů vlastních jmen, názvů a pojmů patří pánům Pavlu a Vladimíru Medkovým.

Podobné články

10 komentářů k Jádra hůlek

 • ahoj:)
  můžu se zeptat jestli uděláš ten článek o hůlkovém dřevu? ^^

 • A co méně obvyklá jádra? Jako vlas z vlasy víly, případně žíně z ohonu testrála? 🙂

  • To už nejdou jádra Ollivanderova. Ollivander používá jen tyto tři jádra, další zmiňované třeba ty, co píšeš, používá jiná ‘značka’ 😀 Ollivanderovi patří jen tato, jiné jádra používají jiní hůlkaři, Ollivander bych se jich ani nedotkl >-<

 • A budou přidána i ta ne-olivanderovská jádra?

  • Tutanchanup

   Obávám se, že o těch nic nevíme (tedy alespoň já ne). V knížkách bylo myslím někde psáno, že to mohlo být cokoliv drahého kouzelníkovy či čarodějce, na jejichž zakázku hůlka byla. Variant tedy musí být nespočet, tudíž se obávám, že podrobnější kategorizace je v podstatě nemožná. Pokud se ale něco objeví, s radostí přeložíme 😉

  • Ridia

   Pokud vím, jediné další jádro které bylo kdy v HP zmíněno, byl vlas víly (Fleur). Olivander o nich řekl: “…já sám jsem ovšem vlasů víly nikdy nepoužil. Podle mého názoru jsou takové hůlky příliš temperamentní a rozmarné…” (-citace z Ohnivého Poháru, jediného 🙁 dílu který vlastním… měla bych se polepšit…)

 • Úžasný článek! Krásně přeložený 🙂 a máte pravdu s tím, že by bylo super prozkoumat i jádra ne-Ollivanderských hůlek, i když ty od Ollivandera jsou asi nejlepší ~8-)

 • Hesiona

  Včera jsem si dělala test na FB – která hůlka by si vás vybrala. Vyšla mi cypřišová s jádrem z jednorožčí žíně, s dodatkem, že takovou měl i Remus Lupin. Nemusím snad vysvětlovat, jak mě to pohladilo… 🙂

  • Mám takovej pocit, že tuuhle hůlku vyhodnotí všem. Kamarádka měla stejnou, já taky, ty taky…. prostě je to nějaký rozbitý 😀

   • Hesiona

    No jo, Facebookovej test není Pottermore, že jo. Tyhlety FB testy musí člověk brát s rezervou. Na Pottermore jsem měla jinou hůlku… ach jo… stýská se mi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *